Endotelin-1 ve nitrik oksit inhibisyonunun kalp iskemi reperfüzyonuna etkileri
The effects of endothelin-1 and nitric oxide inhibition on myocardial ischemia reperfusion
  1. Tez No: 203900
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Nitrik Oksit'in (NO) miyokard iskemisi gibi patolojik durumlardaki rolü tam olarak açık olmayıp, degisik kosullarda hem pozitif hem de negatif etkileri belirtilmistir. Çalısmamızda vazokonstriktörler Endotelin-I (ET-1) ve Urotensin-II (U-II), NO donörü Molsidomin, nitrik oksit sentaz enzimi (NOS) inhibitörü nitro-L-argininmetilester (L-NAME), iNOS inhibitörü LCanavanin ve Anti-Endotelin Reseptör-A Antikoru'nun (ET-1 Res.Bl.) kalp iskemi-reperfüzyon (/R) hasarına olan etkilerini arastırmayı amaçladık. Langendorf perfüze sıçan kalpleri 30'ar dk. stabilizasyon, global iskemi ve takiben reperfüzyona tabii tutuldu. Gruplara iskemi baslangıcında, L-NAME , ET-1, U-II, L-Canavanin, Molsidomin ve ET-1 Res.Bl. verildi. Gruplar kontrol grubu (/R-K) ile aralıksız perfüzyon uygulanan grupla (P-K) karsılastırıldı. Reperfüzyonun 1, 5, 10, 20, 30. dk.'larında toplanan perfüzatlarda malondialdehit (MDA), total nitrik oksit (NOx), sülfidril grupları (RSH), kalp dokusunda da MDA, protein karbonil grupları, redükte glutatyon (GSH) ve NOx düzeyleri ölçüldü. Kalp fonksiyonları için belirleyici olan sol ventrikül sistol-diyastol farkı basıncı (LVDP), dp/dt maksimum (dp/dtmak), dp/dt minimum (dp/dtmin) ve kalp atım hızı Biopac Data Acquisition & Analysis System ile kaydedildi. Tüm gruplarda LVDP seviyeleri P-K grubuna göre azaldı. Kalpte ET-1 ve Molsidomin dp/dtmak üzerine daha olumlu etki gösterirken NOS inhibisyonu olumsuz etki gösterdi. En fazla ET-1 Res.Bl. ve Molsidomin en az NOS inhibitörleri olmak üzere tüm gruplarda dp/dtmin anlamlı olarak yükseldi. ET-1, Molsidomin ve U-II gruplarında doku protein karbonil, perfüzat ve doku MDA ile NOx'da belirgin artıs oldu. Tersine RSH ve GSH seviyelerinde en fazla düsme yine bu gruplarda oldu. Sonuç olarak çalısmamızda elde edilen bulgulardan kalp /R'nunda ET-1, U-II ve dısarıdan verilen NO oksidan hasarı arttırıcı, antioksidan mekanizmaları azaltıcı yönde etkide bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Nitric oxide (NO) role on myocardial ischemia is not clear although both positive and negative contributions have been reported under different experimental conditions. Our purpose was to investigate the effects of both vasoconstrictors Endothelin-I (ET-1) and Urotensin-II (U-II), NO donor Molsidomin, NO synthase (NOS) inhibitor nitro-Largyninemethylester (L-NAME) iNOS inhibitor L-Canavanine and Anti- Endothelin Receptor Antibody (ET-1.Res.Bl.) on cardiac ischemiareperfusion (I/R) injury. With rat hearts I/R protocol (30 min stabilization, 30 min ischemia, 30 min reperfusion) was introduced. L-NAME, ET-1, U-II, L-Canavanine, Molsidomin and ET-1.Res.Bl. were applied to the groups at the beginning of the ischemia and these groups were compared with the control and continious perfusion groups. Malondialdehid (MDA) and total NO (NOx) levels were measured in reperfusation solutions collected at 1, 5, 10, 20 and 30th minutes. MDA, protein carbonyl groups, reduced glutathion (GSH) and NOx levels were measured at the heart tissue. Left vetricule developed pressure (LVDP), dp/dt maximum(dp/dtmak) and dp/dt minimum (dp/dtmin) were monitored. LVDP levels were decreased in experimental groups. While ET-1 and Molsidomin had a more positive effect on dp/dtmak, NOS inhibition had a negative effect. In all groups dp/dtmin increased while this effect was highest in ET-1.Res.Bl. and Molsidomin and lowest with NOS inhibitors. In ET-1, Molsidomin and U-II groups tissue protein carbonyl, perfusate and tissue NOx and MDA were increased significantly. On the contrary the highest decrease in RSG and GSH was also in these groups. This study demonstrated that ET-1, U-II and external NO increased the oxidative damage and decreased the antioxidant mechanisms.