Enterik bakterilerde hızlı antibiyotik duyarlılık testi için yeni bir besiyeri geliştirilmesi
Development of a new medium for rapid antibiotic susceptibility testing of enteric bacteria.
- Tez No: 203898
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYYAL ROTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gelistirilen pek çok hızlı antibiyotik duyarlılık testleri bir takım sıkıntıları ve dezavantajlarından dolayı özellikle gelismekte olan ülkelerde genis kullanım sahası bulamamıstır. Çalısmamızda Enterik bakterilerin disk diffüzyon agar antimikrobiyal testi için 4,5-5,5 saatte sonuç verebilen, kullanımı kolay ve ucuz olan basit bir metot gelistirilmistir. Bu metotta M olarak isimlendirilen besiyerinde indikatör olarak fenol kırmızısı kullanılmıstır. Bu metodun temeli besiyerindeki pH indikatörü aracılığıyla bakteriler tarafından olusturulan asitlerin gösterilmesine dayanmaktadır. Bu yeni ?Renk Değisikliğine Dayalı? metotla 271 farklı Enterik bakteri izolatının (E. coli, Klebsiella ve Enterobacter) Ampisilin, Aztreonam, Sulbaktam/Ampisilin, Amikasin, Gentamisin, Trimetoprim-Sulfametoksazol, Seftazidim, Siprofloksasin, Piperasilin tazobaktam, İmipenem, Sefuroksim ve Nalidiksik aside karsı duyarlılık durumları test edilmistir. Ve sonuçlar konvansiyonel disk diffüzyon agar yönteminde kullanılan Mueller Hinton Agar besiyeri ile karsılastırılmıstır. Buna göre ?minor hata? en çok rastlanan hata olarak tespit edilmistir. Ancak tüm bakteri izolatlarında minor, major ve çok major hata oranları sırasıyla 4.2%, 0.6% ve 0.8% olarak elde edilmistir. Ve tüm bakteri izolatları göz önünde bulundurulduğunda iki metot arasında uyumluluk oranı da ortalama olarak %95.1 olarak tespit edilmistir. Sonuç olarak çalısmamızda gelistirilen modifiye disk diffüzyon agar metodu (M besiyeri), Enterik bakteri izolatlarının antimikrobiyal duyarlılık testleri için zaman alıcı olmaması ve okunmasının kolay olması sebebiyle konvansiyonel disk diffüzyon metotlarından daha üstün olarak bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Many rapid antibiotic susceptibility tests that have been developed so far cannot be used widely, particularly in developing countries, because of their many difficulties and disadvantages. A simplified method has been developed for disc diffusion agar antimicrobial testing of enteric bacteria which gives the result in 4,5-5,5 hours, easy to perform and inexpensive. The procedure is based on the principle of using phenol red as an indicator in a medium called M. This method depends upon the mechanism which detects the acid formed by the bacteria, by the change of the color of the pH indicator in the medium. The susceptibility of 271 different isolates of enteric bacteria (E. coli, Klebsiella and Enterobacter) to Ampicillin, Aztreonam, Sulbactam/Ampicilin, Amikacin, Gentamicin, Trimethoprim-Sulfamethoxazole, Ceftazidim, Ciprofloxacin, Piperacilin-Tazobactam, Imipenem, Cefuroxime and Nalidixic acid is examined by this new“Rapid Color Change Test”. The procedure was run in paralel with conventional disc diffusion agar techniques. Most of the errors were minor. But the minor error rate, major error rate, and very major error rate for all bacterial isolates tested were 4.2%, 0.6% ve 0.8% respectively. And the overall agreement between two methods has been found to be 95.1 percent. The modified agar diffusion method (M medium) for rapid antimicrobial susceptibility testing of individual enteric bacteria isolates (E. coli, Klebsiela and Enterobacter) was found to be superior to the conventional agar diffusion method since it was easier to read and required considerably less set up time.