Şişman bireylerde çiğ havucun serum lipitleri ve kolon fonksiyonuna etkisi
  1. Tez No: 16762
  2. Yazar: GAYE UZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırma, Etimesgut Devlet Hastanesi ve Etimesgut Sağlık Ocağı' nda görev yapan ve Etimesgut ilçesinde yaşayan 37-50 yaş grubunda toplam 23 şişman (BKİ> 25 kg/m2) kadın denek üzerinde, günlük diyete üç hafta boyunca eklenen 200 g/gün çiğ havucun çeşitli kan parametreleri, kolon fonksiyonu ve ağırlık kayıpları üzerine etkisini belirlemek amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Araştırma sonucu elde edilen verilere göre, 23 deneğin diyetine havuç eklenmesi ile total lipit, kolesterol, trigliserit, LDL-kolesterol ve VLDL-kolesterol düzeylerinde düşme olduğu bulunmuştur (p 0.05), Yine deneklerin, havuç tüketilmeyen ve tüketilen dönemler enerji alımı a- çısından karşılaştırıldığında, havuç tüketilen dönemde enerji alımların da % 10'luk bir azalma olduğu belirlenmiştir. Aynı dönemlerdeki vücut a- ğırlıkları arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuş tur (p< 0.05), Deneklerin posa tüketimlerine bakıldığında, havuç tüketilen dönemde tüke tilmeyen döneme göre % 38.5' lik bir artma olduğu saptanmıştır. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY This survey was conducted in 23 obese (BMI^25) women, aged 37-50 years, living in Etimesgut provience and working in Etimesgut Hos pital. The aim of the study was to find out the effect of eating raw carrot (200 g/day) at breakfast each day for three weeks on serum lipids, bowel function and weight loss. The results revealed that the consumption of 200 g of raw carrot per day caused statistically significant decrease in serum lipids; cholesterol, tryglicerides, LDL-cholesterol and VLDL-cholesterol levels (p^O.Ol), increase in stool wet weight and dry weight (p^0.05) while no significant differences were found in blood pressures (pSo.05). 10 % of decrease was found in energy intake of subjects between the periods of carrot consumed and not consumed. Changes in body weight in two periods were found to be statistically significant (p/o.05). Fibre consumption of subjects were increased by 38.5 % by eating carrot. Therefore carrot eaten in breakfast each day appears to influence serum lipids, bowel function and body weight. 62