Şiddet öğelerinin algılanması ve öğrenilmesinde işitsel ve görsel uyaran olarak televizyonun rolü
As an audio-visual stimulant the effect of television to percept and learn the violent elements
  1. Tez No: 203907
  2. Yazar: KASIM HAKAN EMANETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL BALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Televizyon işitsel ve görsel uyaranı birlikte verme özelliği ile algılamayı kolaylaştırıcı bir etki yaratmaktadır. Ayrıca, uyaranlar birlikte veya ayrı ayrı alıcıya ulaşsa bile içinde barındırdığı öğelerin alıcı tarafından algılanmasında sorun yaşanmamaktadır. Bu açıdan televizyon sadece işitsel-görsel uyaran olma özelliğinin yanında, sadece işitsel veya sadece görsel uyaran olma özelliği ile de değerlendirilmelidir.Şiddet görüntüleri, uyaranın niteliği ne olursa olsun, erkeklerde, kızlara oranla daha fazla algılanmaktadır.Her iki cinsiyette de, işitsel-görsel ve görsel uyaran, uyaranla uyumluluğu arttırmakta, bu karşılık işitsel uyaran, verilen uyaranla uyumluluğu azaltmakta, buna karşılık şiddetin algılanmasında tüm diğer uyaranlara kıyasla artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
By transmitting both audio and visual stimuli simultaneously, television helps to ease getting perception. Even if, the stimuli reach to the receptors either individually or accompanied with each other, no obstruction is occured to percept the elements of the context. Thus television has both audio and visiual stimuli, it still can supply only audio or only audio or only visiual stimuli as well.The visions of violence are been much more percepted by the male audience than female ones, without being desepted to the content of the stimuli.Furthermore audio-visiual stimuli which are targeting the both sex, fully increase the accomodation with other stimuli, while the mere audio ones show declining about the metioned aspect. However, comparing with other entire stimuli, perception of violence, indicates the biggest amount of all.