Üst gastrointestinal sistem şikayeti olan hastalarda Helicobacter pylori varlığının kültür, PCR ve ELISA yöntemleriyle araştırılması
Investigation of Helicobacter pylori in patients having upper gastrointestinal system complaints by culture, PCR and ELISA methods.
- Tez No: 203906
- Danışmanlar: PROF. DR. BETİGÜL ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, üst gastrointestinal sistem şikayeti ile İstanbul Tıp Fakültesi'ne başvuran 100 hastanın antrum ve korpus mide biyopsi örneklerinde kültür, hızlı üreaz testi (HÜT) ve PCR; dışkı örneklerinde ise ELISA yöntemiyle Helicobacter pylori varlığının araştırılması, bu dört tanı yönteminin ve ayrıca antrum ile korpus biyopsi örneklerinin karşılaştırılması ve proton pompası inhibitörü (PPİ) kullanımının sonuçlar üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Hastaların midelerinin antrum ve korpus kısmından alınan ikişer adet biyopsi örneğinin birer tanesi HÜT, birer tanesi ise kültür ve PCR yöntemlerinde kullanılmıştır. Kültür için % 7 at kanlı selektif ve selektif olmayan Colombia agara ekim yapılmıştır. H. pylori antijeni dışkı örneklerinde ELISA yöntemiyle kullanılan kitin prosedürüne uygun bir şekilde araştırılmıştır. PCR yönteminde H. pylori'nin 23S rRNA bölgesine spesifik JW22 ve JW23 primerleri kullanılarak H. pylori DNA'sı araştırılmıştır. Kültür sonucu pozitif olan veya kültürün negatif olduğu durumlarda diğer üç testten en az ikisi pozitif bulunan hastalar altın standart kriteri doğrultusunda H. pylori pozitif olarak kabul edilmiştir.Kültür yöntemiyle 29, hızlı üreaz testiyle 44, PCR yöntemiyle 49, ELISA yöntemiyle 46 ve altın standart kriteri ile 49 olguda H. pylori saptanmıştır. PPİ kullanan hastalarda kültür, HÜT, PCR ve ELISA yöntemlerinin duyarlılık ve özgüllükleri sırasıyla % 41 ve % 100, % 77 ve % 92, % 100 ve % 100, % 82 ve % 100 olarak saptanmıştır. PPİ kullanmayan hastalarda ise kültür, HÜT, PCR ve ELISA yöntemlerinin duyarlılık ve özgüllükleri sırasıyla % 74 ve % 100, % 85 ve % 93, % 100 ve % 100, % 96 ve % 93 olarak saptanmıştır. Hem PPİ kullanan hem de PPİ kullanmayan hastalarda antrum ve korpus örnekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.Kullanılan dört yöntem arasında PCR'ın en duyarlı ve en özgül yöntem olduğu ve PPİ kullanımının PCR yöntemi hariç diğer yöntemlerin duyarlılığını azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed: to investigate the presence of Helicobacter pylori by culture, PCR and rapid urease test (RUT) in antrum and corpus biopsy specimens and by ELISA in stool specimens of 100 patients with upper gastrointestinal system complaints who applied to İstanbul Medical Faculty, to compare these four diagnostic methods and also the antrum and corpus biopsy specimens and to investigate the effect of the use of proton pump inhibitor (PPI) on results.One each of two biopsy specimens taken from the antrum and corpus was used in RUT and one each was used in culture and PCR methods. For culture, selective and non-selective Colombia agar supplemented with % 7 horse blood was inoculated. H. pylori antigen was investigated by ELISA method in stool specimens. H. pylori DNA was investigated by using the primers JW22 and JW23 which target the 23S rRNA region of H. pylori. Patients whose culture was positive or in the case of negative culture, patients whose at least two tests out of other three tests were positive was considered H. pylori positive according to the gold standard criteria.H. pylori was detected in 29 patients by culture, in 44 patients by RUT, in 49 patients by PCR, in 46 patients by ELISA and in 49 patients by gold standard criterion. In PPI users, the sensitivity and the specificity of culture, RUT, PCR and ELISA was found to be 41 % and 100 %, 77 % and 92 %, 100 % and 100 %, 82 % and 100 % respectively. In patients not using PPI, the sensitivity and the specificity of culture, RUT, PCR, and ELISA was found to be 74 % and 100 %, 85 % and 93 %, 100 % and 100 %, 96 % and 93 % respectively. No statistically significant difference was found between the antrum and corpus specimens in the both group. Among four methods, PCR was found to be the most sensitive and specific method . It was found that PPI decreases the sensitivity of all methods except PCR.