Modern resim sanatında şiddet ve saldırganlık
Violence and appression in modern art
- Tez No: 73444
- Danışmanlar: PROF. OYA KINIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şiddet ve saldırganlık ele alınmaktadır. Kavramların önce sözlük ve uzman tanım ları yapılmaktadır. ikinci bölümde sanat ve modernizm kavramları işlenmektedir. Böylelikle asıl tezin inceleneceği üçüncü bölümün alt yapısı hazırlan maktadır. Üçüncü bölümde tezin sorgulanması yapılmaktadır. Modern sanat ekol ve akımlarında şiddet ve saldırganlık öğelerinin bulunduğu kanıt lanmaya çalışılmaktadır. Çalışmada empresyonizm, ekspresyonizm, kübizm, dadaizm, sürrealizm haraketlerinde söz konusu tez incelen mektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis consists of three main parts. In the first part the con cepts of violence and aggression are dealt with. Firstly, these concepts are defined as shown in the dictionary and passed in the literature. In the second part, the concepts of art and modernism are studied which will help to examine the main part of the thesis. In the third part, the hypothesis is inquired in details. Violence and aggression in the modern art schools and theories are tried to prove. For this reason Impressionism,Expressionism, Cubism, Dadaism, Surrealism are studied in this thesis.