Kan kültürlerinden izole edilen escherıchıa colı ve klebsıella pneumonıae kökenlerinde genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) sıklığı
The Frequency of Extended Spectrum Beta-Lactamase in Escherichia coli and Klebsiella pneumoniae strains Isolated From Blood Cultures.
  1. Tez No: 203913
  2. Yazar: MUTAZZ ALMUHTASEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
28 Ocak 2007- 6 Ocak 2008 arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin çeşitli kliniklerinden gönderilen kan kültürlerinden üretilen, 59 Escherichia coli kökeninin 20'sinin (% 34), 41 Klebsiella pneumoniae kökeninin 10'unun (% 24), GSBL oluşturduğu saptanmıştır.GSBL üreten E. coli ve K. pneumoniae kökenlerine in-vitro en etkili antibiyotiler sırasıyla imipemen (% 100 ve % 100), sefoperazon+sulbaktam (% 90 ve % 70) ve piperasilin+tazobaktam (% 65 ve % 50) bulunmuştur.GSBL üreten bakterilerin çoğu acil (% 47), cerrahi (% 30) ve yoğun bakım (% 10) servislerindede bulunan hastalardan izole edilmiştir.GSBL üreten bakteriler antibiyotik dirençlerine göre gruplandırıldığında, E. coli kökenlerinin 11 grup, K. pneumoniae kökenlerinin ise 7 grup olduğu görülmüştür. Benzer direnç paterni olan bakterilerin saptanması, çalışma süresince GSBL yapan kökenlerle salgınlar yaşanmış olabileceğini düşündürmektedir.Bu bulgular hastanemizde kan kültürlerinden izole edilen E. coli ve K. pneumoniae kökenlerinde GSBL oranlarının yüksek olduğunu göstermektedir. Bu oranların düşürülmesi için gerekli çalışmalar başlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Between January 2007 and January 2008 , 20 out of the 59 E. coli strains (34 %), and 10 out of the 40 K. pneumonia strains (24 %) that were isolated from blood cultures sent from different clinics, were found to be ESBL producer.The most effective antibiotics against ESBL producing E. coli and K. pneumoniae were imipenem (100 % and 100 %), cefoperazone+sulbactam (90 % and 70 %) and piperacilin + tazobactam (65 % and 50 %) respectively.Most of the ESBL bacteria were isolated from emergency (47 %), surgical (30 %), and intensive care (10 %) services.According to the resistance patterns, eleven and seven different groups were detected among E. coli and K. pneumoniae isolates respectively. Isolates having similar resistance patterns, may be an evidence that outbreaks with ESBL producing strains were occurred during study period.These findings prove that incidence of ESBL producing E. coli and K. pneumoniae strains isolated from blood cultures is high at our hospital. Studies are needed to decrease the incidence of those bacteria.