Otozomal resesif geçişli parkinson hastalığında parkin (PARK2) geni mutasyonlarının araştırılması
Parkin (PARK2) gene mutation analysis in autosomal recessive parkinson disease
  1. Tez No: 203945
  2. Yazar: BURCU DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ERGİNEL ÜNALTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Parkinson Hastalığı (PH) 65 yaş üstü popülasyonun % 1'den fazlasını etkileyen, Alzheimer'dan sonra görülen ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Etiyolojisi henüz tam olarak aydınlatılabilmiş değildir ancak hastalık patogenezinde genetik ve çevresel birçok faktörün rol oynadığı düşünülmektedir. Aile çalışmaları PH'nın erken başlangıçlı formlarında önemli bir genetik yatkınlığın varlığını göstermektedir. PH olgularının büyük bir kısmı sporadik olmasına rağmen, hastalığın nadir ailesel formlarının keşfedilmesi ve yapılan hayvan modeli çalışmaları hastalık patogenezinde rol oynayan moleküler mekanizmaların ve olası tedavi yaklaşımlarının tanımlanması konusunda önemli gelişmeler sağlamıştır.Şimdiye kadar PH patogenezinde rol aldığı belirtilmiş 6 gen bölgesi tanımlanmıştır. Bunların içinde Parkin (PARK2) geni PH'nın en sık mutasyon rastlanan genetik faktörü olarak belirtilmektedir. Amacımız; Türk Parkinson hastalarında Parkin geni mutasyon taraması yapmak, patogenezle olan olası ilişkisine açıklayıcı bir katkı sağlamak, Türk popülasyonuna özgü bir fenotip-genotip korelasyonu oluşturmaktır.Tez kapsamında, 69 Parkinson hastası bunların 23 etkilenmemiş aile bireyi ve 50 kontrol örneği taranmıştır. Uygulanan genetik yaklaşımlar sırası ile mikrosatellit markerları (STR) ile haplotip analizi, DHPLC (Denaturing High Performance Liquid Chromatograph) metodu ile varyasyonlarin tespiti, sekans analizi ve MLPA (Multiple Ligation-dependent Probe Amplification) analiz yöntemleridir.Tüm bu genetik analizler sonucunda, toplam 8 indeks olguda mutasyon saptanmış olup, bunların 3 tanesi Parkin geni homozigot ekzon 3 delesyonu, 1 tanesi Parkin geni homozigot ekzon 4 delesyonu, 2 tanesi Parkin geni compound heterozigot 3-4 delesyonu ve 2 taneside daha önce litaretürde gösterilmemiş olan homozigot; c182-184 del AAG delesyonudur. Bulgular daha önce farklı toplum çalışmaları ile kıyaslanmış ve anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson?s Disease (PH) is the second most common nerodegenerative disorder after Alzheimer?s Disaese, affecting more than %1 over the age of 65 years population. Etiology of PH hasn?t been evaluated incompletely yet but genetics end environmental factors seems to play a role in PH pathogenesis. Family studies suggest that there is a significant genetics suscetibiliyt in Early Onset Parkinson?s Disease (EOP). The majorty of PD cases are sporadic however, the discovery of genes linked to rare familial forms of disease and studies of experimental animal models has provided crutial insights into molecular mechanisms in disease patgogenesis and identified probable targets for therapathic intervation.Up to the present, 6 genetic locus have been determined, play role in PH pathogenesis. Parkin (PARK2) is the most frequent mutation identified genetic factor among them.Our aim; is to screen Parkin gene mutations in Turkish Parkinson?s patients, to provide an comprehensive contribution to propable association with pathogenesis, establish genotype-phenotype corelation specific for Turkish population.İn the contents of thesis; 69 Parkinson?s patients, 23 their uneffected relatives and 50 control samples were screened. The genetic methodologies subsequently are; haplotype analysis with microsatellite markers (STR), identification variation with DHPLC (Deneturing High Performance Liquid Chromtography) and MLPA (Multıple Ligation dependent Probe Amplification) analysis.Conclusion of the genetics analyses, muations identified in total 8 indeks cases; 3 of them Parkin homozygous exon 3 deletion, 1 of them parkin homozygous exon 4 deletion, 2 of them Parkin compound heterozygous 3-4 deletion, and 2 of them homozygous ?c182-184 del AAG? novel deletion that has never reported .Results have been compared with diffrent population studies and determined it?s significant importance.