Sağlıklı ve dominant agresyonlu köpeklerde monoamin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of monoamine levels in healthy and dominant aggressive dogs
- Tez No: 203946
- Danışmanlar: PROF. DR. H. TAMER DODURKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamız, barınakta yaşayan Dominant agresyonlu köpeklerde davranışı etkilediği bilinen nörotransmitter madde düzeylerini ve serotonin geri alım inhibitörü olan fluoksetinin bu maddeler üzerindeki etkinliğini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Barınaklarda yaşayan dominant agresyonlu köpeklerde fluoksetin kullanımı sonrası nörotransmitter düzeylerini araştıran ilk çalışma olma özelliğindedir.Araştırma materyalini çeşitli bakım evlerinde barındırılan köpekler arasında dominant agresyon davranışları gözlenen 20 (15'i erkek ve 5'i dişi) ve her hangi bir davranış bozukluğu olmayan değişik yaşlarda 20 adet köpek (11'i dişi ve 9 `u erkek) oluşturmuştur.Fluoksetinin etkinliğini incelemek amacıyla davranışı etkileyen nörotransmitter maddelere ait monoamin metabolitleri (5HIAA, HVA ve MHPG) araştırılmıştır.Sağlıklı ve dominant agresyonlu köpeklerde beyin omurilik sıvısında monoamin düzeylerinin değerlendirilmesi için tüm köpeklerden 0.,14.,30. günlerde BOS örnekler alınmış ve analizler HPLC elektro kimyasal dedektör ile yapılmıştır.Fluoksetin uygulanan dominant agresyonlu köpeklerde monoaminlerin günlere göre değişimi 1. günde 248 pmol/ml, 14.günde 247 pmol/ml ve 30. günde 195 pmol/ml dır. Bu değerlerde günlere göre düşüş gözlenmiştir. Fluoksetin uygulanan agresyonsuz köpeklerde monoaminlerin günlere göre değişimi 1. günde 245 pmol/ml 14.günde 225 pmol/ml 30. günde 190 pmol/ml dır. Bu değerlerde günlere göre düşüş gözlenmiştirBu bulguların dominant agresyonun nörobiyolojisine ve bazı Avrupa ülkeleri dahil, birçok ülkede köpeklerde kullanılmayan fluoksetinin bu davranış bozukluğundaki öneminin anlaşılmasına katkı sağlayacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the neurotransmitter levels known to affect behavior in dominant-aggressive dogs and the efficacy of fluoxetine, a serotonin reuptake inhibitor, in these neurotransmitters. This study is the first research that analyses the neurotransmitter levels after the use of fluoxetine in dominant-aggressive dogs living in pounds.The materials of our study are composed of 20 (15 male and 5 female) dogs that are observed to display dominant aggressive behavior and 20 (11 female and 9 male) dogs of different ages that do not have any behavior disorders among the dogs sheltered in various boarding homes. Monoamine metabolites (5HIAA,HVA, MHPG) that belong to the neurotransmitters, which affect behavior, were analyzed to examine efficacy of fluoxetine. CSF samples were taken from all dogs from cisternal space on the 0th, 14th, 30th days for the evaluation of the monoamine levels in the cerebrospinal fluid of healthy and dominant-aggressive dogs and analysis were made with HPLC electrochemical detector. Changes in monoamines according to days in dominant-aggressive dogs to which fluoxetine was applied were 248 pmol/ml on the 1st day 247 pmol/ml on the 14th day, 195 pmol/ml.on the 30th day. In these values, reduction was observed according to days.Changes in monoamines according to days in dogs without aggression to which fluoxetine was applied were 245 pmol/ml on the 1st day225 pmol/ml on the 14th day 190 pmol/ml .on the 30th day. In these values, reduction was observed according to days .We believe that these findings will contribute to the neurobiology of dominance aggression and realization of the importance of fluoxetine in behavior disorder, which is not used in dogs in many countries including some countries in Europe.