Parkinson's disease in Turkish patients: Molecular defects in familial and isolated cases
Türk hastalarda parkinson hastalığı: Ailesel ve izole vakalarda moleküler bozukluklar
- Tez No: 245886
- Danışmanlar: PROF. A. NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Parkinson hastalığına (PH) neden olduğu bilinen bir dizi gen tanımlanmıştır. Bu genlerdeki mutasyonlar otozomal dominant (?-sinüklein, LRRK2), otozomal resesif (Parkin, PINK1, DJ1) PH'ya yol açarlar. Bu çalışma çerçevesinde yukarıdaki beş gen, Türk Parkinson hastalarında incelendi.Parkin geni için dizi analizi öncesi dHPLC uygulandı. dHPLC'de görülen yüksek sayıda anormal profiller, bir mutasyon ve 136 polimorfizm tanımlanması ile sonuçlandı. Ekson düzen değişimleri semi-kantitatif multipleks PCR ve MLPA ile incelendi, ve Parkin'de 12 farklılık bulundu.PINK1 ve DJ1 genlerinin eksonları dizi analizine tabi tutuldu, ve ikisi heterozigot mutasyon olmak üzere, toplam 75 farklılık tanımlandı.Alfa-sinüklein genindeki nokta mutasyonları nadirdir ve incelenen hasta popülasyonunda bunlara rastlanmadı. Buna karşılık tüm genin triplikasyon ve düplikasyonları otozomal dominant geçişli hastalıkta daha sıktır. Ekson 3 ve 4'ün heterozigot düplikasyonu geniş bir ailenin hasta bireylerinde bulundu. Bunun üzerine tüm aile bireyleri kromozom 4 haplotip analizi ile incelendi.LRRK2 geni 51 ekson'dan oluşur, mutasyonların çoğu bu eksonların 15'inde yoğunlaşmıştır. Bunların doğrudan dizi analizi, incelenen hasta popülasyonunda, hem literatürde ilk defa tanımlanan bir mutasyon bulmamızı sağladı (S1508R), hem de sık görülen G2019S mutasyonunu gösterdi. G2019S'nin sıklığı toplumdan topluma değişir ve üç değişik haplotipte görülmüştür. Hastamızın haplotipi incelendiğinde, Japon haplotipiyle büyük benzerlik bulundu. Her ne kadar bu aşamada Türk haplotipinin bağımsız gelişmiş olma olasılığını göz ardı edemesek de, Türk toplumlarının Orta Asya'da yüzyıllar süren geçmişleri ve göçleri, Türk ve Japon haplotiplerinin aynı kökenden gelme olasılığını güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) has been associated either with an autosomal dominant (?-synuclein, LRRK2), or an autosomal recessive (Parkin, PINK1, DJ1) inheritance. In the framework of this study, the above five genes were investigated in Turkish patients.For the Parkin gene, dHPLC analysis was performed prior to sequencing. The high percentage of abnormal dHPLC profiles observed in the patient population revealed one mutation and 136 polymorphisms. Exon rearrangements were investigated by semi-quantitative multiplex PCR and by MLPA; 12 rearrangements were described in Parkin.PINK1 and DJ1 exons were also sequenced; 75 variations were identified, two being heterozygous mutations.Point mutations in ?-synuclein are a rare cause of PD and were not found in our patient population. In contrast, triplications and duplications of the whole gene are found more frequently in autosomal dominant forms of the disease. A heterozygous duplication of exons 3 and 4 was described in several patients of a large kindred, and the whole family was subjected to haplotype analysis for chromosome 4q.LRRK2 consists of 51 exons and most mutations are seen in 15 of these. Sequencing of these exons revealed a novel S1508R and a G2019S mutation. G2019S frequency, differing among populations, is associated with three different haplotypes. The haplotype of our patient has been shown to have a great homology with the Japanese haplotype. Although an independent origin of the Turkish haplotype cannot be excluded at this point, the huge and centuries-long migration of the Turkic people in Central Asia rather supports a common origin.