Etlik piliç yemlerine antibiyotik, esansiyel yağ karışımı ve organik asit katılmasının; performans, organ ağırlıkları ve kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of dietary antibiotic, essential oil mixture and organic acid supplementation; on performance, some organ weights and blood parameters in broilers
  1. Tez No: 203951
  2. Yazar: GAZANFER MAZMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MÜJDAT ALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, yemlerine büyütme faktörü olarak kullanılan antibiyotikler yerine esansiyel yağ karışımı ve organik asit katılmasının; etlik piliçlerde performans, karkas özellikleri ile bazı organ ağırlıkları ve kan parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Günlük yaşta ve cinsiyet ayırımı yapılmamış, 360 adet Ross 308 ticari hibrit etlik civciv deneme materyali olarak kullanılmıştır. Civcivler her biri 6 tekrar grubundan oluşan, 4 gruba rastgele ayrılmışlardır. Civcivler 6 hafta boyunca, mısır-soya ağırlıklı bir temel rasyon (Kontrol) ile bu temel rasyona antibiyotik (AV), esansiyel yağ karışımı (EYK) ve organik asit (BA)'in katıldığı deneme rasyonlarını tüketmişlerdir. Denemenin 0., 21. ve 42. günlerinde canlı ağırlık tartımları yapılmış; deneme sonu yem tüketimleri belirlenmiş ve yemden yararlanma oranları hesaplanmıştır. Deneme sonunda rastgele ayrılarak kesilen etlik piliçlerin sıcak karkas ağırlıkları saptanmış; kalp, karaciğer, taşlık ve abdominal yağ ağırlıkları belirlenmiştir. Kesilen hayvanlardan alınan kan örneklerinde; serum üre, kolesterol, trigliserit, Ca, P ve total protein düzeyleri tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of dietary supplementation of essential oil mixtures and organic acids, as an alternative to the antibiotic growth promoters; on growth performance, carcass specifications, some organ weights and blood parameters in broilers. Three hundered sixty day-old, unsexed, Ross-308 broiler chicks were used as trial material. Chicks were randomly divided into 4 treatment groups with 6 replication groups. During 6 weeks, chicks were fed unsupplemented corn-soy based basal diets (Control) and the trial groups were fed antibiotic (AV), essential oil mixture (EOM) and organic acid (BA) added trial rations. At 0., 21st and 42nd days of the trial; live weight gains and at the end of the trial; feed intakes and feed conversion rates were measured. At the end of the trial, broilers were randomly seperated, slaughtered and warm carcass weights determined; heart, liver, gizzard weights and also abdominal fat weight gains were measured. From the slaughtered animal?s blood samples; serum urea, cholesterol, triglyceride, Ca, P and total protein levels were determined.