Kronik hemodiyaliz hastalarında mortaliteye etki eden faktörler
Factors effective mortality in chronic hemodialysis patients
- Tez No: 203963
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hemodiyalize (HD) giren hastalarda mortalite üzerine etki eden bir çok riskfaktörü vardır. Bunların içinde kardiyovasküler hastalıklar (KVH), HD hastalarındakien sık ölüm nedenlerinden biridir. HD hastalarında ek hastalık durumları,malnütrisyon, anemi mortaliteyi en çok etkiliyen diğer faktörlerdir. Vücut kitleindeksi (VKİ), albumin, BUN, kreatinin, T. Kolesterol düzeyi, malnütrisyonugösteren parametrelerden bazılarıdır.Bu çalışma sürekli HD'ye giren son dönem böbrek yetmezlikli (SDBY),hastalardaki mortaliteye etki eden risk faktörlerini araştırmak amacı ile yapıldı.Çalışmaya 102 hasta alındı. Hastaların 56'sı (%54.9) erkek, 46'sı (%45.1)kadındı. 70'i (%68.6) yaşamakta olup 32'si (%31.4) ölmüştü, 32 ölen hastanın 18'i(%56.2) erkek, 14'ü (%43.8) kadındı. Yaş ve HD'ye başlama yaşını anlamlı bulduk(P0.05). Ortalama kuru ağırlık, HD öncesi SKB ve DKBdeğerleri Hepatit B, C, Sigara, Serebrovasküler olay, HT, Kronik akciğer hastalığıyönünden yaşayan ve ölenler karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık istatistikselolarak önemsiz bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
There are many risk factors that are influenced on mortality in chronichemodialysis patients. Cardiovascular disease is one of the most frequent cause ofmortality. Coexisting conditions malnutrition, anemia are the other risk factors thatare effected mortality in hemodialysis patients. Body mass index, albumin, bloodurea nitrogen, creatinine, total cholesterol also are some parameters of malnutrition.This study was planed to investigate the effect of risk factors on mortality inhemodialyzed patients.102 patients were taken in this study. 56 (54.9 %) of the patients were men,46 (45.1 %) of the patients were women. 70 (68.6 %) of the patients were alive andthe others were dead. 18 (56.2 %) of 32 dead patients were men, 14 (43.8 %) of themwere women. The beginning age and age of hemodialysis were found statisticallysignificant (p0.05). Before hemodialysis mean dry weight, systolic and diastolicpressure, hepatit B,C, nicotine, cerebrovaskular diseases, were not found significantin alive and dead patients (P>0.05).