PARP1 Ve XRCC1 polimorfizmlerinin astım'da DNA onarım mekanizması ile olan ilişkisinin araştırılması
The association of PARP1 and XRCC1 polymorphisms with DNA repair mechanism in asthma
- Tez No: 203986
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANIGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tezcan G. PARP1 ve XRCC1 Polimorfizmlerinin Astım'da DNA Onarım Mekanizması ileolan İlişkisinin Araştırılması. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahpaşa Tıpfakültesi Tıbbi Biyoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2008Astımda enflamasyon sonucu ortaya çıkan doku hasarı ve oksidatif streste Poli(ADPriboz)polimeraz önemli rol oynamaktadır. Yapılan son çalışmalar PARP-1 inaktivasyonununenflamasyona karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koymuştur. ADPRT geni tarafındankodlanan PARP-1 enzimi X-ray repair cross complementing-1 (XRCC1) proteini ileetkileşerek BER mekanizmasında önemli rol oynamaktadır. Bundan dolayı ADPRTVal762Ala ve XRCC1 Arg399Gln polimorfizmleri bu proteinlerin fonksiyonlarında ve BERaktivitesinde değişime yol açmaktadır. Bu bilgilerin ışığında çalışmamız Türkpopulasyonunda ADPRT Val762Ala ve XRCC1 Arg399Gln polimorfizmleri ile astıma eğilimarasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışmamızda 112 astım hastası ve 180 sağlıklı kontroldentemin edilen DNA örneklerinde söz konusu polimorfizmler PCR-RFLP metodu ileincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tezcan G. The Association of PARP1 and XRCC1 polymorphisms with DNA RepairMechanism in Asthma. İstanbul University, Institute of Health Science, Cerrahpaşa MedicalFaculty, Medical Biology.Master Thesis. İstanbul. 2008Poly (ADP-ribose)polymerase plays an important role in tissue injury in conditionassociated with oxidative stress and inflammation, in asthma. The inactivation of poly(ADPribose)polymerase1 (PARP-1) provides significant protection in tissue or systemicinflammation. ADPRT gene which codes PARP1 enzyme, functionally interacts with X-rayrepair cross complementing 1 (XRCC1) proteins. Polymorphisms of ADPRT Val762Ala andXRCC1 Arg399Gln have been associated with altered protein function and BER activity.Therefore, we conducted two studies to test whether an amino acid substitution variant ofthese polymorphisms individually and in combination are associated with asthma risk. Weanalyzed DNA samples from 112 cases and 180 control subjects for XRCC1 Arg399Gln andADPRT Val762Ala polymorphisms using PCR-RFLP.