Prefrontal yönetici işlevlere duyarlı Iowa Gambling Testi'nin sağlıklı Türk deneklerde normatif verilerinin toplanması
Assembling normative data from healthy Turkish subjects by using Iowa Gambling Task sensitive to prefrontal executive functions
- Tez No: 204014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Iowa Kumar Testi (IKT), karar verme davranışını ölçebilmek amacı ile Bechara ve Damasio tarafından geliştirilmiştir. Bu test, yürütücü işlevleri ölçen diğer testlerden farklı olarak, spesifik olarak karar verme davranışını değerlendirebilmeyi ve orbitofrontal ve ventromedial korteks hasarını saptamayı sağlar. Bu çalışmada, testin Türkiye'de de kullanılabilmesi için, sağlıklı Türk denekler üzerinde uygulanarak normatif verilerinin toplanması amaçlanmıştır.Çalışmaya farklı düşük, orta, yüksek eğitim gruplarından ve 20-39, 40-59 ve 60-60 üzeri yaş gruplarından olmak üzere toplam 90 denek katılmıştır. Deneklere Iowa Kumar Testi ile beraber, Iowa Kumar Testi performansı ile ilişkilerini incelemek üzere Stroop Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi (bilgisayarlı versiyonu), Londra Kulesi Testi ve Alexander Zeka Testi uygulanmıştır. İlk uygulamayı takip eden birinci ve dördüncü haftalarda Iowa Kumar Testi tekrar uygulanmıştır.Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS for Windows 11.5 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Iowa Gambling Task (IGT) was improved by Bechara and Damasio to assess decision making in daily life. This task unlike the other tasks that assess executive functions,is spesifically sensitive to measure decision making and lesions in orbitofrontal and ventromedial cortices. Our objective was to obtain normative values in a representative Turkish population and see if demographic variables such as gender, education and age influence performance, ascertain whether practice overtime with and repeated exposure to the test improves performance and finally whether the performance in a general IQ test and several executive function tests can predict better performance in this task.Study population consisted of 90 subjects (45 subjects for each sex). Age and education were stratified into 3 groups where there were equal number of subjects for each sex and each stratum: 20-39, 40-59, 60+ years of age and grade schooling, high schooling and college degree respectively. First session (baseline) consisted of the IGT plus the neuropsychological test battery: general IQ test (Alexander) and tests of executive function (Wisconsin Card Sorting Test [WCST], Tower of London Test [TOL], Stroop Test). The 2nd session was held 4 to 5 weeks after the baseline and consisted of only the repeat IGT (IGT2).Multivariate ANOVA was used to parse out the influence of gender, age and education and linear stepwise backward regression was applied to see whether any other test index predicted IGT performance for the first and second sessions and finally repeated measures ANOVA (with gender as covariate) was used to clarify if the performance improved between the 2 halves and 2 sessions of the IGT. Education and age did not influence the IGT performance but men performed significantly better in various indices of IGT2 performance only. Nevertheless, rmANOVA showed that both sexes significantly improved their total score in IGT2 as compared to IGT1. Moreover, both sexes improved their performance in the 2nd half of the IGT2 but not in IGT1 as compared to their respective 1st halves. Finally, only a number of TOL indices correlated with IGT1 total score (total number of correct solutions, total number of moves [negative correlation] and time to initiate 1st move) and WCST indices with IGT2 (number of perseverative responses [negative correlation] and failure to maintain set score). These results replicate the previous findings that normal subjects improve their performance overtime and males can perform better in some respects in this test and suggest that better planning in the 1st exposure and better mental flexibility in the 2nd may lead to better performance.