Diyabetik ratlarada Aspirin ve Nimesulid'in diyabete bağlı doku hasarı üzerine olan etkileri
Effects of Aspirin and Nimesulide on tissue damage depending on diabet in diabetic rats
- Tez No: 204049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diyabetik ratlarda Aspirin ve Nimesulidin diabete bağlı doku hasarı üzerine olan etkileriAspirin ve Nimesulid nonsteroid antiinflamatuvar özellikleriyle beraber antioksidan ve antiagregan özelliklere sahiptirler. Bu deneysel çalışmada antioksidan özelliği olan Aspirin ve Nimesulid'in streptozotosinle oluşturulan diyabetik ratlarda, vasküler sistem ve böbrek dokusu üzerine hasarını azaltmasını araştırdık.Çalışmamızda her bir grupta 10'ar adet rat olmak üzere 4 grup vardı. Gruplar; Kontrol, DM (STZ 50 mg/kg, i.p tek doz), DM + Asp (10mg/kg/gün, gavaj,6 hafta) ve DM + Nim (18 mg/kg/gün, gavaj, 6hafta) şeklindedir. Reaktif oksijen radikallerinin (ROS) göstergesi olan biyokimyasal parametrelerden MDA, GPx, CAT ve SOD düzeylerine bakılırken, aort ve böbrek dokusu histopatolojik olarak da değerlendirildi.DM ve Kontrol grupları karşılaştırıldığında; DM grubunda MDA düzeyi Kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek (p0,05).
Özet (Çeviri)
Effects of Aspirin and Nimesulide on tissue damage depending on diabet in diabetic ratsWith nonsterodail anti-inflammatory properties, Aspirin and Nimesulide also have antioxidant and antiagregation properties. In this experimental study, the reduction of damage on vasculer system and kidney tissue of rats that were induced diabetic with STZ, was investigated by using Aspirin and Nimesulide which have antioxidant properties.In this study, there were four groups and each of them consisted of ten animals. These four groups classified as; Control, DM (STZ 50 mg/kg, i.p single dose), DM + Asp (10mg/kg/day, po,6 weeks) ve DM + Nim (18 mg/kg/day, po, 4 weeks). While the level of MDA, GPx, CAT and SOD, biochemical parameters of ROS, were gazing at, the kidney tissue and aort were also evaluated as hystopatological situation.