Akut ST yükselmeli miyokard infarktüsü hastalarında plazma osteopontin ve serum fetüin-A düzeylerinin araştırılması
The invastigation of plasma osteopontin and serum fetuin-A levels in patients with acute myocardial infarction
  1. Tez No: 204048
  2. Yazar: KADRİYE ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SIDDIK ÜLGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akut miyokard infarktüsü (AMI) koroner arterlerin trombotik oklüzyonu sonucu miyokardiyal kan akımının ani kesilmesi ile oluşur. Kararsız plaklarda inflamatuvar hücre infiltrasyonunun gözlenmesi AMİ patolojisinde önemli role sahiptir. Fetuin-A sistein proteaz inhibitörlerinin sistatin süperfamilyasına aittir. Vasküler biyoloji ve kemik metebolizmasında rol alır. Malignensi, inflamasyon, diyaliz ve son dönem böbrek hastalığı ve aterosklerozda düzeyi azalmaktadır. Osteopontin kronik kalp yetmezliğinde ve nekrotik yaralanmaya cevapta miyokardiyumda eksprese edilen ekstraselüler matriks proteindirBu çalışmanın amacı; ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü (STYMİ) sonrası primer perkütan girişime (PTKA) alınan hastalarda, bilinen risk faktörlerinin (lipit profili, diyabet, fibrin sigara vb.) yanı sıra matriks selüler protein olan osteopontin, kalsifikasyon inhibitörü olan fetuin-A gibi yeni kan paramtrelerinin AMI gelişimi, KAH yaygınlığını ve sol ventrikül fonksiyonları ile olan ilişkisini araşırmaktır.Methot: 110 STYMI'lı hasta çalışmaya alındı. Serum ve plazmada osteopontin ve fetuin-A düzeyleri sensitif ve spesifik Elisa yöntemi kullanılarak incelendi.Sonuçlar: AMI hastalarda serum fetuin-A düzeyi (48.38±26.68 ng/dl) sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında (141.37±41.96 ng/dl) ( P= 0.0001) düşüktü. Fakat plazma osteopontin düzeyleri artmıştı (AMI:250.47±62.96 ng/dl, kontrol: 48.53±41.98 ng/dl). Hs-CRP düzeyi yüksekti (9.2±6.7mg/L).
Özet (Çeviri)
Background: Acute myocardial infarction (AMI) results from cessation of myocardial blood flow caused by thrombotic occlusion of a coronary artery. Observations of inflammatory cell infiltration in unstable coronary plaques suggest that inflammation may play an important role in the pathogenesis of AMI.Fetuin-A, a member of the cystatin superfamily of cysteine protease inhibitors involved in vascular pathology and bone metabolism, has been reported to be reduced in patients with atherosclerosis and medial calcification related to end stage renal disease or dialysis, inflammation and malignancy. Osteopontin is an extracellular matrix protein also expressed in myocardium in response to necrotic injury and in experimental models of chronic heart failure.The aim of this study is investigating the association of new blood parameters like osteopontin (matrix celuler protein), fetuin-A (inhibitor of calcification) besides traditional risk factors (lipid profil,diabetes, cigarette) with the left ventricul function, development of acute miyocardial infarction, extent of coronary artery disease in patient who undergone percutaneous coronary intervention after ST-elevation acute miyocardial infarction (STEMI).Methods: 110 patients diagnosed with STEMI were recruited for the study. A sensitive and specific Elisa was developed to assay fetuin-A and osteopontin concentrations in plasma.Results: In AMI patients, serum fetuin-A concentrations were decreased (48.38±26.68 ng/dl, on admission) compared to healthy individuals (141.37±41.96 ng/dl) ( P= 0.0001) but plasma osteopontin levels was increased ( acut MI:250.47±62.96 ng/dl, control: 48.53±41.98 ng/dl). Hs-CRP was increased (9.2±6.7mg/L).