Okçularda sırt egzersizlerinin bırakıştaki EMG aktivitelerine ve performansa etkisi
The effect of back trainings on EMG activities at release and performance in archers
- Tez No: 204077
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Orta düzeydeki okçularda antrenman ortamında 8 haftalık sırt kaslarına yönelik egzersizlerinin bırakıştaki EMG aktivitelerine ve performansa etkilerini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada orta düzeyde altı erkek ve iki bayan olmak üzere sekiz okçu (yaş: 16,38+0,8; spor yaşı 1,94+1,04; FITA puanı 1083,75+ 71,2) katılmıştır. Öntest ve son test modeline dayalı iki ölçüm arasında sekiz haftalık sırt kaslarına yönelik (Lateral Pull Down, Rowing, Dumbell Lateral Rise, Dumbell Front Rise, Dumbell Behind Rise, Dumbell Shrug, Upright Rowing, Back Extansion, Sit up) kuvvet geliştirici antrenman dönemi maksimalin %40-60'ında uygulanmıştır. Ölçümlerde, atışlar esnasında çekiş ve yay koluna ait ön kol ekstansörleri ve fleksörleri, deltoid posterior, deltoid middle, trapezius middle ve trapezius lower kaslarındaki EMG aktiviteleri ve atış performansları kaydedilmiş ve EMG aktiviteleri Microsoft Excel programında her bir ok için klikırın düşüşünden iki saniye önce ve bir saniye sonra olmak üzere üç saniyelik periyotlara ayrılmış ve her bir kas grubu için rektifikasyonu, integrasyonu ve normalizasyonu yapılmıştır. İki ölçüm arasındaki farklılıklar Wilcoxon testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of eight weeks of back trainings on EMG activities at release and performance in beginner archers. Six man and two women archers (age: 16,38±038 ; years of training 1,94±1,04; FITA scores 1083±71,2) were involved in the study. Each subject participated in double test session. Eight weeks of back strength development training (Lateral Pull Down, Rowing, Dumbell Lateral Rise, Dumbell Front Rise, Dumbell Behind Rise, Dumbell Shrug, Upright Rowing, Back Extansion, Sit up) were applied in %40-60 of max. between two test session. Forearm extansors and flexors, deltoid posterior, deltoid middle, trapezius middle ve trapezius lower muscles EMG activities that belongs to the drawing arm and bow arm were measured, and performance was recorded. Subjects totally twentyfour successive shots at the experimental part of the study. EMG recordings 2 s prior and 1 s after the fall of clicker has been rectified, integrated and normalized in Microsoft Excel programmes. Differences between two test session was analysed in Wilcoxon statistical tests.