Kuşburnu infüzyonlarının antioksidan potansiyeli
Antioxidant potential of rosehip's infussions
- Tez No: 204100
- Danışmanlar: PROF. DR. DEHEN ALTINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada farklı konsantrasyonlardaki Rosa canina infüzyonlarının in vivo ve in vitro antioksidan/prooksidan aktiviteleri, etki mekanizmalarıyla birlikte incelendi. Konsantrasyona göre yapılan in vivo deneylerde Rosa canina'nın düşük konsantrasyonlarda sıçanlardaki karaciğer hasarını inhibe ettiği (ALT ve AST aktiviteleri otoanalizörle), in vivo ve in vitro lipit peroksidasyon ve lipit oksidasyonlarında (TBA testi ve tiyosiyanat yöntemi), protein oksidasyonlarında (karbonil ve Lenz yöntemleri) ve in vitro karbonhidrat hasarında (deoksiriboz yöntemi) antioksidan aktivite gösterdiği, glutatyon düzeyini (Ellman yöntemi) düşürdüğü belirlenirken, yüksek konsantrasyonlarda söz konusu aktivitelerin azaldığı, glutatyon düzeyinin arttığı, DNA hasarında (Auroma yöntemi) inhibe edici etkinin azaldığı, karbonhidrat hasarında prooksidan aktiviteye dönüştüğü görüldü. Rosa canina'nın aynı konsantrasyonda bir parametre üzerinde antioksidan aktivite gösterirken, diğerinde prooksidan etki gösterdiği görüldü. Serbest radikal temizleme aktivitesi (Yamaguchi yöntemi) ve metal iyonları şelatlama aktivitesinin (Decker ve Welch yöntemi) antioksidan/ prooksidan aktivitesinin sebepleri olduğu ve bunlara ilaveten süperoksit radikalini temizleme kapasitesi (Nishikimi yöntemi), H2O2 temizleme yeteneği (Ruch yöntemi) ve indirgeyici gücün (Oyaizu yöntemi) antioksidan aktivitenin sebepleri olduğu neticesine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to review in vivo and in vitro antioxidant/ pro-oxidant activities of Rosa canina infusions. It was determined that Rosa canina at low concentrations in the concentration dependent experiments inhibited liver damage in rats (ALT and AST levels by an autoanalyzer), showed antioxidant activities at in vivo and in vitro lipid peroxidation and lipid oxidations (by TBA test and thiocyanate method), in vivo and in vitro protein oxidations (by carbonyl assay and Lenz method), and in vitro carbohydrate damage (by deoxyribose method) decreased the glutathione levels. It was determined that at high concentrations of Rosa canina infusions, the activities mentioned above and the inhibitory effects of Rosa canina on DNA damage were decreased, so glutathione levels were increased. The effect of Rosa canina at high concentrations was converted into a pro-oxidant effect on carbohydrate damage. While Rosa canina showed an antioxidant effect on one parameter, it showed a pro-oxidant effect on the other parameter. It was concluded that free radical scavenging activity (by Yamaguchi method) and the metal ions chealeting activity (by Decker and Welch method) were the underlying mechanisms of antioxidant/pro-oxidant activity. In addition, it was concluded that superoxide radical scavenging activity (by Nishikimi method), H2O2 scavenging ability (by Ruch method) and reducing power were the underlying mechanisms of antioxidant activity.