Allium cepa L. meristematik kök hücreleri üzerine Rosa canina L. infüzyonlarının antimutajenik etkisinin araştırılması
Investigation of antimutagenic effect of Rosa canina L. on root meristematic cells of Allium cepa L.
  1. Tez No: 430793
  2. Yazar: TUĞBA ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, linuron herbisitinin, A. cepa (soğan) meristematik kök hücreleri üzerindeki nutajenik etkisine karşı, R. canina (kuşburnu) infüzyonunun antimutajenik etkisi Allium testi ve akım sitometrisi yöntemi ile araştırıldı. Bu kapsamda, ilk olarak A. cepa kökleri, 100 ppm linuron ile 12 ve 24 saat süre ile muamele edildi. Daha sonra kökler, R. canina infüzyonu ile 12 ve 24 saat süre ile iyileştirmeye bırakıldı. Yapılan Allium testi sonucu, linuron'un uygulama süresine bağlı olarak, meristematik kök hücrelerde mitozu baskıladığı, mitotik hücrelerde düzgün dağılmamış kromatin, yapışık kromozom, c-metafaz, kromatid köprüsü ve geri kalmış kromozom anormalliklerine neden olduğu tespit edildi. Bunlara ilave olarak, akım sitometrisi analizi ile linuron'un hücre döngüsünün S evresinde DNA sentezini inhibe ettiği belirlendi. R. canina infüzyonlarının ise DNA sentezini yeniden aktive ettiği, mitotik hücre bölünmesini yeniden düzenlediği ve linuron'un neden olduğu kromozomal anormallikleri önemli derecede azalttığı tespit edildi. Böylece, hücre bölünmesi üzerindeki linuron toksisitesine karşı, R. canina infüzyonlarının koruyucu ve mitotik hücrelerdeki olumsuz etkileri iyileştirici etkisi ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimutagenic effect of R. canina (rose hip) infusion against to mutagenic effect of the herbicide linuron was investigated on meristematic root cells of A. cepa (onion) by Allium test and flow cytometry method. In this context, firstly, roots of A. cepa were treated with 100 ppm linuron for 12 and 24 hours. Then the roots were recovered by R. canina infusion for 12 and 24 hours. In result of Allium test, depending on exposure time of linuron, it was determined linuron suppressed to mitosis in meristematic root cells and caused disturbed chromatin, sticky chromosomes, c-metaphase, chromosome bridges, vagrant chromosom abnormalities in meristematic root cells. In addition to these, linuron was found to inhibit of DNA synthesis in S-phase of cell cycle with flow cytometry analysis. It was found that the infusions of R. canina have activated DNA synthesis, arranged mitotic cell division and reduced chromosomal abnormalities of linuron. Thus, protective effect and healing the negative effects in mitotic cells of R. canina infusions against to the linuron toxicity on cell division was revealed.