Yeni hipertansiyon tanısı almış hastalarda tedavi uyumu ve etkileyen faktörler
Adherence to the medical treatment of the patients taken hypertension diagnosis for the first time and the factors affect it
  1. Tez No: 204112
  2. Yazar: ALPASLAN ÖZBAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİ BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Kırklareli Devlet Hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvurup ilk kez hipertansiyon tanısı alan hastaların tedavisine uyum düzeylerinin ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmış bir izlem çalışmasıdır.Mart, Nisan, Mayıs 2007 tarihlerinde kardiyoloji polikliniğine başvuran ilk kez hipertansiyon tanısı alan ve çalışmaya katılma kriterlerini taşıyan 210 hasta çalışmaya alınmıştır. Araştırmada örneklem seçilmemiş tüm hastalara ulaşmak hedeflenmiştir. Tanıdan üç ay sonra hastalar izlem için kontrole çağrılmıştır. İzlemleri tamamlananların oranı %94'tür.Hipertansiyon tanısı en az bir haftadır tansiyonu yüksek seyreden polikliniğe başvurduğunda istirahat sonrası yapılan ölçümlerde tansiyonu normal değerlerin üstünde bulunanlara konulmuştur. Hipertansiyonun evrelenmesi JNC7 raporuna göre yapılmıştır. Demografik özellikler ve davranışa ait değişkenler ilk kez tanı alanlara başvurdukları sırada uygulanan, anket ile toplanmıştır. Tedavi uyumunu değerlendirmek için üçay sonra üçüncü bir anket uygulanmıştır. Uyum üç düzlemde ölçülmüştür; 1)İlaç uyumu, 2)İlaç dışı tedavi uyumu, 3)Kontrol uyumu.Analizlerde değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için,Ki-Kare,Paired-SamplesT ve McNemar testleri kullanılmıştırBu çalışmada ilaç uyumu %62 bulunmuştur. İlaç kullanmama nedenleri arasında ilk sırada?ilaç almayı unutma? gelmektedir (%73). Kontrol uyumu ilaç uyumundan daha yüksek bulunmuştur (%82).
Özet (Çeviri)
This research is a follow up study. That aims to define the level of adherence of the patients who applied to cardiology polyclinic of Kırklareli State Hospital and diagnosed as hypertension for the first time. This study also defines the factors affecting adherence.Two hundred and ten patients who applied to cardiology polyclinic in March, April and May 2007 and who had the necessary criterion took part in this study. No sample was chosen.It aimed to reach all the patients. Three months after the diagnosis, patients were asked to come to the control. Twelve patients were not reached so their follow up study was not completed. The ratio of the completed ones was 94%.Diagnosis of hypertension were used for the patients who had high tension at least for a week and whose tension was higher than the normal value after having a rest in the polyclinic. Phasing of hypertension was done according to the JNC7 report. Demographic features and behavioral variables were collected with the questionnaires applied to the patients when they first came to the polyclinic and had the diognosis for the first time. To evaluate the adherence, third questionnaire was applied to the patients three months later. Adherence was measured in three ways 1)Adherence to medicine 2) Adherence to treatment without medicine 3) Control adherence. To define the relationship between the variables in analyses Ki-Square, SamplesT and McNemar tests were used.In this study adherence rate to medicine was found as %62. Among the reasons of not using the medicine ?forgetting to take the medicine? came first (73%). Control adherence was higher than adherence to medicine (82%).