Diabetik polinöropatili hastalarda eritropoietin uygulamasının eritrosit Na+-K+ ATPaz enzim (E.C.3.1.6.37) aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of erythropoietin application on Na+-K+ ATPase enzyme (E.C.3.1.6.37) activities in patients with diabetic polyneuropathy
  1. Tez No: 204127
  2. Yazar: SEVAL AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diabetik polinöropatili hastalarda eritropoietin uygulamasının Na+-K+ ATPaz enzim (E.C.3.1.6.37) aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması için yapılan bu çalışma 48-72 (60 ± 8,5) yaşları arasında, EMG ile polinöropati teşhisi konulmuş ve EPO tedavisine başlanacak toplam 11 diabetik polinöropatili hasta (3 erkek, 8 kadın) ile 48-56 (51,3 ± 3,05) yaşları arasında tamamen sağlıklı 10 kontrol (5 erkek, 5 kadın) vakası üzerine gerçekleştirildi.Hastalardan EPO tedavisi öncesi ve tedavinin 30'uncu günlerinde ve kontrol grubundan da bir kez heparinize kan örnekleri alındı ve örneklerden eritrosit membranı izole edilerek eritrosit membranı Na+- K+ ATPaz enzim aktivitesi ölçümü yapıldı. Enzim aktivitesi modifiye edilmiş Kitao-Hattori metodu ile ölçüldü.Na+- K+ ATPaz enzim aktiviteleri sırasıyla kontrol grubu, tedavi öncesi hasta grubu ve tedavi 30'uncu gün hasta grubunda 2,91±0,38 ? molPi.mg.prt?1.10dak-1, 1,93±0,38 ? molPi.mg.prt?1.10dak-1 ve 2,40±0,63 ? molPi.mg.prt?1.10dak-1 olarak ölçüldü.Na+- K+ ATPaz enzim aktivitesi düzeyi, tedavi öncesi hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük, Epo tedavisinden sonra 30'uncu günde tedavi öncesine göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Na+- K+ ATPaz enzim aktivitesi düzeyinin Epo tedavisinden sonra yükseldiği ve 30'uncu günde hasta grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü.EPO tedavisinin nöropatiyi iyileştirebildiği ve bu iyileştirmenin, belirteç olarak kullanılabilen Na+-K+ ATPaz enzim aktivitesi artışı ile desteklendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed on 11 patients (3 males and 8 females) between ages 48-72 (60 ± 8,5) years with diabetic polyneuropathy who were diagnosed with EMG and decided to take EPO therapy and 10 healthy controls ( 5 males and 5 females) between ages 48-56 (51,3 ± 3,05) years in order to investigate the effects of EPO therapy on Na+-K+ ATPase enzyme activities in patients with diabetic polyneuropathy.Heparinised blood samples were taken from the control group for once and from the patients for twice before and 30 days after the EPO therapy and erytrocyte membranes were isolated and erytrocyte membrane Na+- K+ ATPase enzyme activities were measured. The enzyme activities were determined by Kitao-Hattori method.Na+- K+ ATPase enzyme activities were measured as 2,91±0,38 ? molPi.mg.prt?1.10min-1, 1,93±0,38 ? molPi.mg.prt?1.10min-1 ve 2,40±0,63 ? molPi.mg.prt?1.10min-1 in control group, patient group before and 30 days after the therapy respectively.Na+- K+ ATPase enzyme activities were found to be decreased in patient group before the therapy compared to the control group and to be increased in patient group after 30 days of the beginning of the EPO therapy compared to the patient group before the therapy. It was observed that Na+- K+ ATPase enzyme activities were increased after EPO therapy and there was no significant difference between control group and patient group 30 days after the therapy.It was concluded that EPO therapy could improve neuropathy and this improvement was supported with the increase in Na+-K+ ATPase activities which could be used as a marker.