Ağrılı diyabetik nöropati hastalarında gabapentinin elektrofizyolojik değişkenler üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 163812
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA OĞUZHANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
VII. ÖZET Diyabetik nöropatili hastaların çoğu nöropatiden kaynaklanan ağrı çekmektedir. Ağrılı diyabetik nöropati, özellikle tedavi başarısı açısından çeşitli güçlüklere neden olabilmekte ve yıllarca sürebilen ağrı, yaşam kalitesini ileri derecede bozabilmektedir. Son yıllarda bazı nöropatik ağrı tiplerinde antiepileptiklerin de etkili olduğu gösterilmiştir. Gabapentinin, diabetes mellituslu hastalarda periferik nöropatiye bağlı ağrının azaltılmasındaki etkinliğini kanıtlanmıştır. Bu çalışmada gabapentinin ağrıyı azaltmadaki etkinliği ve elektrofizyolojik bulgular üzerinde değişiklik yapıp yapmadığı araştırılmıştır. Çalışma, Tip 2 Diabetli 100 mm'lik görsel analog ölçekde ağn değerlendirme skoru en az 40 mm olan ve 3 aydır ağrı şikayeti olan 20 polinöropatili hasta ve polinöropatisi olmayan 20 hasta ile yürütülmüştür. Başlangıçda tüm hastalara sinir ileti çalışması yapılarak polinöropati tanısı klinik ve elektrofizyolojik verilerle konulmuştur. Polinöropatisi olan olgularla polinöropatisi olmayan olgular sinir ileti çalışmaları, tibial SEP bulgulan, el- ayak sempatik deri yanıt bulgulan açısından değerlendirilmiştir. Ağrılı polinöropatili hastalara gabapentin verilerek ilaç öncesi ve sonrası elektrofizyolojik testleri tekrarlanmıştır. Çalışmamızda ağrılı polinöropatisi olan grupta, diyabet süresi ve kan glukoz düzeyinin yüksek olduğu bulunmuştur. Polinöropatili grupta tüm tibial SEP komponentlerinin kortikal pik latanslarında uzama olduğu ve kortikal latanslarındaki uzama ile glisemi düzeyi, diyabet süresi arasında korelasyon olduğu saptanmıştır.. Gabapentinin, ağn semptomu olan diyabetik polinöropatili olguların ağrı şiddetini ve sıklığım anlamlı bir şekilde azalttığı ve paroksismal nitelikli ağrıda anlamlı bir rahatlama sağladığı bulunmuştur. Çalışma boyunca hastaların hemoglobin Alc ve kan glukoz düzeylerinde anlamlı bir değişiklik saptanmaması gabapentin tedavisinin glisemi düzeyini değiştirmediğini 56düşündürtmüştür. Gabapentinin tedavisinin sinir ileti çalışmalarında median motor amplitüt ve tibial motor amplitüt değerinde artışa neden olduğu ancak tibial SEP ve el-ayak sempatik deri yanıt bulguları üzerine ise anlamlı bir değişiklik yapmadığım bulunmuştur. Gabapentin nöropatik tipte ağrısı olan diabetik hastalarda minör yan etki profili ile yeni ve kullanışlı bir seçenektir. Gabapentinin, tibial ve median motor amplitüt artışına yol açması gabapentinin olasılıkla metabolik yol üzerinden etki ettiğini düşündürebilir. 57
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Most of the patients with diabetic mellitus have pain as a result of diabetic neuropathy. Painful diabetic neuropathy can cause a variety of challenges, particularly in successful treatment. The pain, which can last for years, can severely impair quality of life. Recently, the effectiveness of antiepileptics is shown in some type of neuropathic pain. The effects of gabapentin on decreasing pain which depends on periferic neuropathy has been proved in the patients with diabetes mellitus. In this study, the effectiveness of gabapentin in reducing pain and making changes in electrophysyologic findings has been investigated. This study has been carried out in 40 diabetes mellitus type 2; 20 of whom with polyneuropathy and the other 20 without polyneuropathy (PNP). Eligible patients had pain attributed to diabetic neuropathy for 3 months, and pain rating score of > 40 mm on the 100-mm visual analogue scale (VAS). In the beginning, nerve conduction study applied and the patients took the diagnosis of polyneuropathy according to electrophysyologic and clinical datas. All of the patients have been evaluated by nerve conduction studies, tibial SEP findings, hand-foot sympathetic skin response findings. The electrophysyologic tests have been repeated before and after the medication of gabapentin on the patients with PNP. In our study, blood glucose level and duration of diabetes mellitus has been found high in the group of patients with painful PNP. In this polyneuropathic group, we observed prolonged components in all of the tibial SEP cortical peak latencies. There was correlation between the prolonging latencies and degree of hyperglisemia and duration of the disease. It's found that, in the cases of painful diabetic PNP gabapentin decreased the severity and frequency of pain. Gabapentin was effective on paroxysmal pain. Throughout the study, no significant changes in the HbAlc and glucose level has been found and it's thought that gabapentin treatment didn't change the 58level of glisemi. The treatment of gabapentin caused increase in nerve conductive studies including median and tibial motor amplitude but made no changes in the tibial SEP and hand-foot sympathetic skin response findings. In conclusion, gabapentin, in the diabetic patients having neuropathic pain is a new and useful alternative with minor adverse effect profil. Since gabapentin increased median and tibial motor amplitude, it can make us think that gabapentin has an effect on possible metabolic way. 59