Lomber spinal stenozda fizik tedavinin etkinliği
To evaluate the effect of physical therapy on pain, functional status and muscle strength in patients with lumbar spinal stenosis
  1. Tez No: 204153
  2. Yazar: NAGİHAN YARAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Lomber spinal stenozlu hastalarda fizik tedavinin ağrı, fonksiyonel durum ve kas kuvveti üzerine etkisiMateryal ve Metod: Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Kliniğinde takip edilen, NİK tanımlayan, LSS tanısı konulan, 122 hasta alındı. LSS tanısını doğrulamak ve stenozun derecesini ölçebilmek için hastalara lomber MR görüntüleme yapıldı. İntervertebral disk seviyesinden dural alan, ön-arka çap ölçümleri, sağ-sol lateral reses ölçümleri yapıldı. Dural alan ölçümlerine göre hastalar hafif-orta ve ağır stenoz olarak ikiye ayrıldı. Hastaların ayrıntılı fizik muayeneleri yapıldı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Fizik tedavi grubuna 15 seans fizik tedavi, ev egzersiz programı ve NSAİİ'ler verildi. Kontrol grubuna sadece ev egzersiz programı ve NSAİİ'lar verildi. Fizik tedavi ve kontrol grubunda VAS, Oswestry Disabilite indeksi, yürüme bandında NİK ortaya çıkıncaya kadar total yürüme süresi, izokinetik cihazla 60°/sn ve 120°/sn hızında lomber ekstansiyon ve fleksiyon kas gücü ölçümleri başlangıç, 2. hafta, 12. hafta ve 24. haftada tekrarlandı.Bulgular: Tüm FT ve ağır stenozlu FT grubunda VAS ölçümünde, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı fark vardı (p0,05). Hafif-orta ve ağır stenozlu FT grubunda Oswestry Disabilite İndeksi ölçümü, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Tüm FT grubunda, hafif-orta ve ağır stenozlu FT grubunda yürüme bandında NİK ortaya çıkma süresi ölçümü kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). FT grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında 60º/sn ve 120º/sn hızında fleksiyon ve ekstansiyon pik torku arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05).Sonuç: Fizik tedavinin LSS'li hastalarda ağrı üzerine etkisi olurken, yürüme kabiliyeti, sakatlık ve günlük yaşam kalitesi, gövde kas gücü üzerine etkisi olmadığı sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of physical therapy on pain, functional status and muscle strength in patients with lumbar spinal stenosis.Material and methods: We enrolled 122 patients who had neurogenic intermittant claudication (NIC) that diagnosed with LSS by MRI The areas and the anterioposterior diameters were measured from the narrowest two disc leves. We divided patients into two groups as mild-moderate and severe by dural tube area measurement. Detailed physical examination was performed. Patients were randomized into two groups. Physical therapy (PT) group was taken 15 session physical therapy and home exercises program. The control group (C) teak only home exercises program. Both groups allowed to use NSAİD during treatment if required. All patients evaluated with VAS, Oswestry Disability İndex, total walking time withoud NIC on treadmill and isokinetic muscle strength of loumbar flexion and extension at angular velocities of 60º/s and 120º/s at the beginning and after 2. 12. 24. weeks.Results:VAS values were significantly better in all patients PT group and severe PT group as compared with C group (p0,05). Oswestry Disability İndex didn?t show any difference between groups in all evaluations. We didn?t find any significant difference in all PT groups NIC time on tredmill and 60º/s and 120º/s flexion and extension maximum muscle strength when compaired with C groups (p>0,05).Conclusion: Physical therapy is effective on pain in patients with LSS but it didn?t effect walking ability, disability, daily living quality and trunk muscle strength.