Çocuk seslerinin akustik özelliklerinin belirlenmesi
Assessment of acoustic voice characteristics in children
- Tez No: 204176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsan sesinin karmaşık bir yapıya sahip olması, kişisel özelliklerden etkilenmesi, standart normal ses tanımının yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Ses parametreleri, toplumların yaşadığı sosyo kültürel yapıdan ve iklim özelliklerinden etkilenebilmektedir. Bu nedenle, ses özellikleri toplumlara göre değişiklik göstermektedir. Çocuklarda ses özellikleri erişkinlerden farklılık gösterdiğinden dolayı normalden sapmaların belirlenebilmesi için normal ses gelişim sürecinin ortaya konması klinik açıdan önemlidir. Larenksin noninvasiv yöntemleri ile değerlendirilmesindeki güçlükten dolayı sesin farklı akustik özelliklerini objektif, olarak analiz etmek üzere geliştirilen ses laboratuvarları son derece önemlidir. Bu çalışma: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı'nda, 4-14 yaşları arasında 203 birey üzerinde yapılmıştır. Kulak Burun Boğaz muayeneleri normal olan, işitme kaybı olmayan, normal gelişim gösteren, herhangi bir konuşma ve ses problemi olmayan bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, 4-14 yaşları arasındaki bireylere ait normatif değerler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very crucial to analyze and describe the standards of normal voice acoustics in human being because they are very complex and affected by the personal characteristics. Voice parameters are affected by the socio-cultural structure and climate conditions. Therefore, acoustic voice parameters vary between the societies. Acoustic voice parameters in children and adults are different and in order to determine the deviations from the normal range it is clinically very important to investigate the normal development of voice parameters. As it is very difficult to evaluate the larynx by using the noninvasive methods, the voice laboratories are important to analyse the different acoustic characteristics of voice objectively. This study was done at Hacettepe University, Faculty of Medicine, Otorhinolaryngology Departmant, Audiology and Speec Pathology Unit and there was 203 subjects with age range of 4-14. In the study all subjects? normal otoscopic examination, hearing, and developments were normal and also non of them have speech and voice problems. In the study to assess the normative values in children between the ages of 4-14. It is well known that fundamental frequency (Fo) is the main criteria to show the change in voice at the transition period to the adolescence.