Afyonkarahisar ilinde görev yapan Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin sigara kullanım alışkanlıklarının incelenmesi
To be examıned carefully the smokıng habıts of physıcal educatıon and sport teachers who employee ın Afyonkarahısar cıty
- Tez No: 204206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma ile bireylerin sigaraya başlama yaşı dönemlerinde yüksek oranda etkili olabileceği düşünülen beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin, sigara kullanım alışkanlıkları ile ilgili özelliklerinin saptanması amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak merkez, ilçeler ve kasabalardaki ilköğretim birinci ve ikinci kademesinde ve ortaöğretim okullarında görev yapan 142 beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise ulaşılan 130 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırmaya katılanların %36,9'u 26-30 yaş grubu arasında olup bunların %75,4'ü erkek (n:98), %24,6'sı bayandır (n:32). Bu kişilere 55 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study; the function of cigarette addiction of Physical Education and Sports Teachers that is thought to be highly effective on the age of cigarette starting period of individuals, is aimed to be defined.The universe of study come into exıstence 142 physical education and sport teachers who work at primary,seconndary school in villages,towns and in the center Afyonkarahisarin the ministery of National Education (M.E.B) in 2006-2007 academic year. The samples of could be taken from 130 physical education and sport teachers.The %36,9 percent of the teachers foined the interview are between 26 and 30 yeras old. %75,4 percent of these teachers are male (n:98) and %24,6 percent of these teachers are female (n:32) The inquiry from include 55 questions vas asked to these teachers.