Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş doyum düzeylerinin belirlenmesi Afyonkarahisar örneği)
Determining the work satiety rank of physical training teachers (Afyonkarahisar example)
  1. Tez No: 204205
  2. Yazar: TUĞBA SEÇME
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma; Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğünde merkez, merkeze bağlı ilçe ve köy okullarında görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş doyum düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın çalışma evreni, 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılında Milli Eğitim Bakanlığı, Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğünde merkez, merkeze bağlı ilçe ve köy okullarında görev yapan 165 beden eğitimi ve spor öğretmenidir.Araştırmanın örneklemi; Afyonkarahisar ili ilköğretim ve ortaöğretimde merkez, ilçe ve köylerinde görev yapan 154 beden eğitimi ve spor öğretmenidir. İlk ve orta öğretimde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretimlerinin iş doyum düzeylerini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır.Araştırmaya katılan 154 beden eğitimi ve spor öğretmenin 122' si (% 79,2) erkek, 32'si (% 20,8) bayandır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin 84'ü (% 54,5) evli, 70'i (% 45,5) bekardır. Çalışma grubundaki evli ve bekar öğretmenlerin oranları birbirine yakındır. Yaş dağılımına bakıldığında ise 17'sinin (% 11) 20-25 yaş arasında, 62'sinin (% 40,3) 26-30 yaş arasında, 60'nın (% 39,0) 31-35 yaş arasında, 15'nin (% 9,7) ise 36 yaş ve üstü olduğu görülmektedir. Ayrıca beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin 88'nin (% 57,1) ilköğretim seviyesinde, 66'sının (% 42,9) ortaöğretim seviyesindeki okullarda görev yaptıkları görülmektedir.Araştırmada veri toplama aracı olarak 2 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. 1. bölümde 15 sorudan oluşan genel bilgiler, 2. bölümde 44 sorudan oluşan iş doyum düzeyi ile ilgili sorular bulunmaktadır. İstatiksel işlemler olarak anketlerin değerlendirilmesi SPSS 11.5 paket programında frekans, yüzde (%) dağılımı ile ilişkilendirmelerde ki-kare (x2) analizleri yapılmış, anlamlılık düzeyi istatiksel olarak 0.05 belirlenmiştir.Araştırmaya katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri ilgili olumlu yada olumsuz cevap verdikleri tüm sorularda cinsiyet ve medeni durum açısından öğretmenlerin görüşleri birbirine paralellik göstermektedir. Dolayısıyla her iki değişkende de istatiksel olarak 0.05 seviyesinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir(p>0.05).İl merkezinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin % 87,0'si, il merkezi dışında görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin % 64,7'si kadrolarının bulunduğu okullarda görev yapıyor olmaktan dolayı memnundurlar.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the job satiety rank of physical training teachers of Afyonkarahisar National Education Directorship working in in the provincial centre and village schools in Afyonkarahisar.The universe studying of the research : In 2006-2007 Education ? Training of Ministry of National Education, it is 165 physical training teachers working in the provincial centre, towns and villages schools in Afyonkarahisar National Education DirectorshipThe sample of the research: It includes 154 physical training teachers working in the primary and secondry schools education in the provincial centre, town and the village schools in Afyonkarahisar The questionnaire was applied in order to determine levels the job saticfaction of physical training teachers working in the primary and secondary schools.154 Physical training teachers completed the questionnaire . 122 teachers (%79,2) are males, the rest of them ,32 teachers, (% 20,8) are fameles. Physical training teachers of 84(% 54,4) are married, ones of 70 (% 45,5) are single. The ratio of married and single teachers of including working group is similarities each other, With regard to their ages,17 teachers (% 11) are between 20-25 ages, 62 teachers (% 40,3) are between 26-30 ages, 60 teachers (% 39,0) are between 31-35 ages, 15 teachers (% 9,7) are 36 and over this age. Morever ,It is concluded that 88 physical training teachers ,(% 57,1),work in the primary school, 66 teachers (% 42,9) work in the secondary school too.During the research, a questionnaire, which contains two sections were completed as an instrument to gather data. At the first section, general knowledge by 15 questions contained, at the second section, 44 questions related to levels of the job saticfaction containing are found. Evaluation of questionnaire, frequency, percentage ratio, chi-square are made in SPSS 11,5 packed programme analyses and meaningful level is determined 0.05.In all the questions on the job satiety answered positively or negatively by Physical Training Teachers who take part in the questionnaire teachers thougts have similarities in terms of sexaulity and marital status. That is why any meaningful difference statistically can?t be observed at the level of p>0.05.The teachers who reported the ideas of pleasing my working as my school staff is % 87,0 however, ones working in the rural area are % 64,7.