Afyonkarahisar ilinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş tatmini ve bilgi paylaşımı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of job satisfaction and knowledge sharing levels of physical education and sports teachers working in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 412643
  2. Yazar: SEVGİ İÇÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BİŞĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş tatmini ve bilgi paylaşımı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve iş tatmini ile bilgi paylaşımı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu araştırmaya, Afyonkarahisar ilindeki okullarda görev yapan 226 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, 1967 yılında Weiss, Dawis, England ve Lofquist tarafından geliştirilmiş ve Baycan tarafından 1985 yılında Türkçeye çevrilip, geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmış“Minnesota İş Tatmini Ölçeği”ve 2009 yılında Yi tarafından geliştirilen“Bilgi Paylaşımı Davranışı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde istatistiksel analizler için SPSS 16 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistik, frekans analizi ve iki değişken arasındaki farkı belirlemek için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla değişken arasındaki farkı belirlemek için tek yönlü varyans analizi, değişkenleri kendi aralarında karşılaştırmak için tukey testi ve bağımlı değişkenlerin arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; it is intended to examine job satisfaction and knowledge sharing levels relationship between the physical education and sports teachers and it is intended to examine the job satisfaction with knowledge sharing levels in terms of several variables. In this research, 226 physical education and sports teachers working in the schools in the province of Afyonkarahisar have participated. As data gathering tool,“Minnesota Job Satisfaction Scale”which was developed by Weiss, Dawis, England and Lofquist in 1967 and translated into Turkish validity and reliability studies conducted by Baycan in 1985 and“Knowledge Sharing Behavior Scale”which was developed by Yi in 2009 has been used. SPSS 16 program was used to analyze the data for statistical analysis. In data analysis, descriptive statistics, frequency analysis, independent samples t test to determine the difference between two variables, one-way analysis of variance to determine the difference between more than two variables, tukey test to compare the variables and pearson correlation analysis to determine the relationship between the dependent variables were used.