Antitrombotik Bir Etkin Madde İçeren Tablet Formülasyonun Geliştirilmesi Üzerine Çalışmalar
Work on the tablet formulation in a active substance of antitrombotic effect
  1. Tez No: 204216
  2. Yazar: CELİL TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. TUNCER DEĞİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Klopidogrel bisülfat aterotrombotik olayların azaltılmasında ve akut koroner sendromda kullanılmaktadır. Fakat klopidogrelin oral biyoyararlanımı (% 40-50) düşüktür. Çalışmamızda piyasa preparatlarından farklı olarak klopidogrel içeren kontrollü salım preparatı tasarlanarak etkin maddenin düşük olan biyoyararlanımının arttırılması hedeflenmiştir. Öncelikli olarak klopidogrele ait UV ve IR spektrumları değerlendirilmiştir. pH 1,2 ile 7,4 arasında klopidogrel bisülfatın maksimum çözünürlüğü (18,8-0,4 mg/ml) bulunmuştur. Bulanık mantık (Fuzzy Logic) isimli bilgisayar programı kullanılarak formülasyonlarda yardımcı maddelerin hangi oranda kullanılacağına karar verilmiştir. içeriklerine karar verilen formülasyonların fiziksel parametreleri (akış süresi, yığın açısı, basılabilirlik) bulunarak toz karışımların karakterleri aydınlatılmıştır. Tasarlanan tabletlerin çözünme hızı deneyi yapılarak salim profilleri ve salim kinetikleri aydınlatılmıştır. Aynı zamanda piyasa preparatlarında çözünme hızı deneyi yapılarak salim profilleri aydınlatılmış ve f2 benzerlik faktörü hesaplanarak salim profilleri karşılaştırılmıştır. Daha sonra hedeflenen salim profiline yakın olan ve salim süresi en uzun olan iki formülasyon, piyasa preperatı ile in vivo olarak tavşanlarda karşılaştırılmıştır. in vivo olarak platelet sayısı, protrombin zamanı, trombin zamanı, aktive parsiyel tromboplastin zamanı, fibrinojen ile koagülasyon yüzdesi ve kolajen/ADP kapanma zamanı parametreleri kanda takip edilerek etki bakımından fark olup olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak hazırlanan formülasyonların piyasa preparatına bir alternatif olarak daha uzun süreyle etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clopidogrel bisulphate is used for decreasing the atherothrombotic events and acute coroner syndrome, but it has quite low bioavaliability (40-50%). It was aimed to increase its bioavailability by designing a controlled release dosage of clopidogrel which is different from available current dosage forms in the market. Initially the UV and IR spectrum of clopidogrel was determined and evaluated in terms of purity and analysing the active substance. The maximum solubility of clopidogrel was determined with the value of 18.8 to 0.4 mg/ml in the solution having a pH 1.2 to 7.4. The amount of excipients for each formulation were determined using fuzzy logic computer program. The physical characteristics (flowing time, angle of repose and compactability) of all formulations were determined experimentally. The release characteristics and profiles were determeined by USP paddle method A and release kinetics were also investigated. The release profiles of commercial formulations were determined and release profiles were compared by f2 similarity test. Two extended release formulations and innovator product (Plavix) were selected and their effectivenesses were compared by vivo tests in rabbits. In in vivo test, platelet numbers, prothrombin time, thrombin time, activated partial thromboplastin time (APTT), coagulation percentage with fibrinogen and collagen/AOP closer times were determined and compared after oral administration. In conclusion, proposed controlled release formulations were found to be an alternative and to be more effective for longer time period than that of the commercial one.