Fraksiyonlanmış (CY222, Fraxiparine: CY 216) ve fraksiyonlanmamış (UF) heparinin insanda gibrinolitik sisteme etkisi
- Tez No: 18179
- Danışmanlar: PROF.DR. AYLA SÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
69 ÖZET Bu çalışmada fraksiyonlanmış [CY 222 ve Fraxiparine (CY 216)] adlı düşük molekül ağırlıklı heparinlerin ve fraksiyonlanmamış (UF) hepa- rinin insanda fibrinolitik sistem üzerine etkisini invivo olarak araştırdık. Fraksiyonlanmış düşük molekül ağırlıklı CY 222 ve Fraxipari- ne'in insanlarda fibrinolitik sistemi aktive ettiği EEZ, fibrin plakta erime alanı, t-PA, PA-I, fibrinojen miktarı, fibrin polimerizasyon kurbu ve anti Xa aktivite tayini yöntemleriyle gösterildi. Diğer taraftan fraksiyone edilmemiş (UF) heparininde fibrinolitik sistem üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı aynı yöntemler kullanılarak saptandı. Düşük molekül ağırlıklı heparinler direkt Xa üzerinden, yüksek molekül ağırlıklı heparinler ise AT III üzerinden etkilerini göstermektedirler. Heparinlerin üç ana etkisi birbirine uymamaktadır. 1- AT III üzerinden etkileri 2- Trombositleri aktive etmeleri 3- Fibrinolitik sistem üzerine etkileri Molekül ağırlığı azaldıkça antikoagülan etki direkt olmakla bera ber zayıf olmakta, fibrinolitik etki ise artmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; Fraksiyonlanmamış (UF) heparin olan Liquemine'in70 fibrinolitik sistem üzerine etkisi olmadığı saptanmıştır. Küçük molekül ağırlıklı heparinlerin ise daha zayıf bir antikoagular etki göstermekle beraber, güçlü bir antitrombotik potansiyele sahip oldukları ve fibrinolitik sis temi aktive ettikleri gösterilmiştir. Bu nedenle son zamanlarda tedavi amacıyla bu preparatlar tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY tn this study, the effect of low molecular weight heparins [CY 222 and Fraxiparine (CY 216)] and unfractionated heparin (liquemine) on fibrinolytic system in human were investigated. It has been demonstrated that CY 222 heparin and Fraxiparine (CY 216) have activated fibrinolytic system in human in vivo by ELT, fibrin plate, t-PA and pA-I methods, fibrinogen determination, fibrin polimerization curve and the anti Xa activities methods. On the other hand, it has been showed that unfractionated heparin (UF) has no effect on the fibrinolytic system by means of the same methods. While low molecular weight heparins are becoming effective directly through Xa, on the other hand high molecular weight heparin seem to be effective through AT III. Three different effects of heparins aren't analog. 1- Effects through AT III 2- Effects on platelets 3- Effects on fibrinolytic system.72 As the molecular weight decreases, the anticoagulant effect decreases while fibrinolytic effect increases. As a result of this study it can be said that; Liqueraine as an unfractionated heparin has no effect on fibrinolytic system. Low molecular weight heparins (CY 222, Fraxiparine) have showed relatively lower anticoagulant effect but they have quite strong antithrombotic potential. İn the same time low molecular weight heparins activites fibrinolytic system.