İzole perfüze sıçan kalbinde iskemi/iskemik önkoşullama üzerinde levosimendanın akut ve kronik etkileri
Acute and chronic effects of levosimendan on ischemia/ischemic preconditioning in isolated perfused rat hearts
  1. Tez No: 204217
  2. Yazar: ELİF ERTUNA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUKADDER YASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Levosimendanın kalp yetmezligindeki akut kullanımına iliskin bilgiler olmakla birlikte ilacın uzun süreli ve oral kullanımının miyokard iskemisi, iskemik önkosullama ve sistemik damarlar üzerindeki etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. İzole Langendorff perfüze sıçan kalplerine 30 dakika global iskemi uygulanması, kalp fonksiyonlarında bozulmaya neden olmus ancak kardiyak enzim CK-MB düzeyini degistirmemis, nekroza neden olmamıs ve ultrastrüktürel düzeyde hücrelerde orta siddette yapısal bozukluga neden olmustur. Bu çalısmanın bulguları sıçan kalbinde 30 dakika global iskemi uygulamasının uygun bir miyokardiyal sersemleme modeli oldugunu göstermistir. İzole perfüze sıçan kalplerinde preiskemik dönemde 0.1 ?M akut levosimendan tedavisi ve 7, 14 ve 21 gün süre ile oral yoldan 0.2 mg/kg/gün kronik levosimendan tedavisi, 30 dakika süreli iskemiye karsı kalbin mekanik islevlerini korumustur. Bu nedenle, tekrarlanan levosimendan uygulamasının gerektigi durumlarda intravenöz uygulamanın getirdigi zorlukları tasımayan oral yoldan kronik tedavi tercih edilebilir. Çalısmamızda hem akut hem de kronik olarak uygulanan levosimendanın bir farmakolojik önkosullayıcı ajan olarak degerlendirilebilecegini düsündüren bulgular elde edilmistir. Klinikte anjiyoplasti, koroner arter baypas graftı ve diger kardiyak girisimler gibi programlı iskemi uygulanan durumlar ile kalp transplantlarında donör kalbin önkosullanması gibi durumlarda levosimendan kullanımının söz konusu olabilecegi bu çalısmanın bulguları ile desteklenmistir. Ayrıca iskemik önkosullama ile birlikte akut ve kronik levosimendan uygulamasının iskemiye karsı koruyuculugu degistirmedigi ve birlikte güvenle uygulanabilecegi gösterilmistir. Kronik levosimendan ile tedavinin vasküler etkileri ilk kez bu çalısmada incelenmistir. Levosimendanın gevsetici ajanların duyarlılık ve maksimum gevseme yanıtlarını artırma yönündeki egilimi, ileri arastırmalar ile kanıtlandıgı takdirde, baypas ameliyatları sonrasında sık karsılasılan bir sorun olan graft spazmının tedavisi açısından ilacın profilaktik kullanımına yeni bir bakıs açısı getirebilir.
Özet (Çeviri)
Short term efficacy of levosimendan in heart failure is well known, however there is insufficient information about the long term and oral administration of this drug on myocardial ischemia, systemic arteries and concomitant use with ischemic preconditioning. Our data shows that, in Langendorff perfused rat hearts 30 minutes of global ischemia is an appropriate stunning model as this duration of ischemia induces functional deterioration and mild ultrastructural changes without increasing CK-MB and necrosis. Levosimendan administered before ischemia acutely (0.1 ?M) or chronically (0.2 mg/kg/day, p.o., 7, 14 or 21 days) protected the mechanical functions of isolated rat hearts from ischemic injury. These results show that in need of repetitive drug administration levosimendan can be used orally as oral route have advantages over intravenous route in terms of administration facility. Our data suggest that levosimendan can be considered as a pharmacological preconditioning agent and can be used both acutely and chronically in settings of programmed myocardial ischemia such as angioplasty or bypass surgery and preconditioning the donor heart in transplants. Additionally, concomitant use of acute or chronic levosimendan with ischemic preconditioning does not alter protection afforded by ischemic preconditioning and can be used safely. 153 This is the first study to investigate the effects of chronic levosimendan therapy on vascular reactivity. If the trend of levosimendan to increase the sensitivity and maximum relaxation responses to vasorelaxant agents can be assured with further investigations this can be a novel strategy for administration of levosimendan prophlactically for relief of graft spasm after bypass surgery.