Sportif alanda doğabilecek hukuki ihtilaflar, tarafları ve ihtilafların spor hukuku mevzuatı çerçevesinde çözümü.
Legal disputes which may arise in sporting field, their parties and settlement of such disputes under sporting laws.
  1. Tez No: 204224
  2. Yazar: ERCAN KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. FAİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, sportif alanın unsurları hakkında genel bilgiler vererek, aralarında çıkabilecek sportif ihtilafları, suç olarak nitelendirilen hukuka aykırı fiilleri ve bunlar için öngörülen müeyyideleri irdelemek, tüm bu süreç içerisinde ihtilafların çözüm yollarını ortaya koyarak değerlendirmek, örnek olaylar ve yargı kararları çerçevesinde elde edilen bilgiler ışığında öneriler geliştirmektir. Çalışmada tarama modeli uygulanmış, probleme ilişkin genel bilgiler ilgili literatürün, süreli yayınların ve konuyla ilgili Anayasa, Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Uluslararası Antlaşmalar, Tüzük, Statü, Yönetmelik ve Talimatlar ile diğer mevzuatın taranmasıyla sistematik bir biçimde toplanarak değerlendirilmiş, spor alanındaki hukuki ihtilaflar ile çözüm yolları Yargı Kararları ve Tahkim Kurulu Kararları ile de desteklenmiş, bu kararlara dair Tahkim Kurulları, Ceza Kurulları ve GSGM Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın yaptığı sportif yargılama, inceleme/soruşturma ve sportif cezalara ilişkin çalışmalar yıllar itibariyle istatistiki hale getirilerek grafiklerle ortaya konulmuş, örnek olaylar da göz önünde bulundurularak böylece konu hakkında kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Çalışma neticesinde elde edilen veriler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, hukukun düzenleyici rolüne sportif alanda da mutlak ihtiyaç duyulduğunu, bu bağlamda sporun her unsuruna eşit mesafede olacak ve spor ruhuna uygun spor hukuku sisteminin geliştirilmesi gerektiğini, ülkemiz spor hukuku mevzuatının oldukça eski tarihli ve geniş bir yelpazede yeralan mevzuattan oluştuğunu, mevcut yasalarda günümüz şartlarına ve uluslararası mevzuata uygun değişiklikler yapılmakla birlikte bunların yeterli olmadığını, konu ile ilişkili hususlarda araştırmalar yapılarak, daha başka hukuki düzenlemelerin de bir an evvel gerçekleştirilmesi gerektiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The goal of the work undertaken is to provide general information on the components of sports activities and to explicate the conflicts that may arise; illegal actions that can be considered as against the law and penalties or sanctions resulting from these actions as well as the evaluation of the ways to resolve these conflicts during the period in question. In addition, to develop recommendations in the light of information obtained from sample events and decisions of the courts. In this work, the combing method was employed and literature on general information and regular publications relating to the topic, the constitution, laws, decrees, international agreements, rules, statutes, regulations and directives as well as other laws and regulations were gathered systematically and evaluated, and legal conflicts in the area of sports and ways of resolution were supported with court and arbitration board decisions. The decisions, inspections and inquiries taken by arbitration boards, penal courts and the GSGM review committee were graphically presented by years based on the statistics obtained, and bearing in mind sample events, a conceptual framework was derived on the subject. When the data obtained as a result of the work carried out is evaluated in totality, it can be seen that there is a strong need of the regulatory role of laws in the sports area and in this context it must be at an equal distance to all components or elements of sports. There is also a need to develop a sports law system suitable to the spirit of the game as our legislation relating to sports goes back a considerable period and covers a wide spectrum. Although revisions to existing laws in line with today?s conditions and to international legislation have been done, it can be seen that these changes are not sufficient. It is fair to say that further research on this topic must be carried out and legal arrangements realized as soon as possible.