Üst ekstremite kas grubuna uygulanan maksimal kuvvet antrenmanının futbolda taç atışı mesafesine etkisi
The effects of the maximal strength training exercised on the muscle of upper extremite on the throw-in distance in soccer
- Tez No: 204225
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalı ???? manın amacı futbolculara uygulanacak maksimal kuvvet antrenmanı ile taç atı ???? ı mesafesi üzerine ve bazı kuvvet parametrelerine etkilerini ara ???? tırmaktır. Ara ???? tırma grubu ya ???? ları 18 -24 arasında de ???? i ???? en Bilkent Üniversitesi A ve B erkek futbol takımlarında oynayan ö ???? rencilerden 12 ???? er ki ???? ilik 3 grup olarak olu ???? turulmu ???? tur. Antrenman piramidal metoda göre hazırlanmı ???? tır. Sporcuların maximal kuvvet antrenmanları üniversitenin üst düzey donanımlı fitness salonunda ve spor salonunda yapılmı ???? tır. Testlerin istatistiksel analizi Anova ve Tukey HSD metodu Bu 9alı§manın amacı futbolculara uygulanacak maksimal kuvvet antrenmam ile ta9 atısi mesafesi üzerine ve bazı kuvvet parametrelerine etkilerini arastırmaktır. Arastırma grubu yaslan 18 -24 arasında degisen Bilkent Üniversitesi A ve B erkek futbol takımlannda oynayan ogrencilerden 12 ser kisilik 3 grup olarak olusturulmustur. Antrenman piramidal metoda göre hazırlanmıstır. Sporculann maximal kuvvet antrenmanlan üniversitenin list düzey donanımh fitness salonunda ve spor salonunda yapılmıstır. Testlerin istatistiksel analizi Anova ve Tukey HSD metodu ile yapılmıstır. Maksimal kuvvet antrenmam maksimal kuvvetin %80-95 arasında, sırasıyla %80 - 8 tekrar, %85 - 6 tekrar, %90 - 4 tekrar ve %95 - 2 tekrar ve iicer set olacak sekilde hazırlanmıstır. Deneklere setler arasında yüklenme sürelerinin iki katı kadar dinlenme verilirken aletler arasındaki dinlenme 3-5 dakika verilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of strength parametres and maximal strength training on distance of throw-in. The ages of study groups were from 18 to 24 which were players of men football teams of Bilkent University and they were shared two groups that each included 12 persons. The training program was prepared according to method of pyramidal. Sportmen trained maximal strength program at modern fitness saloon sports hall of the university. Statistical analysis of tests were made with methods of ANOVA and Tukey HSD. Maximal strength training was prepared with periods that thay changed from %80-95 of maximal strength. Those periods were %80-8 repetation, %85-6 repetation, %90-4 repetation and %95-2 repetation. While subject of an experiments had two more resting time than working time between sets, they had 3 - 5 minutes resting time between each station. The study indicated significant differences on distance of throw - in, triceps muscle groups, biceps muscle groups, back muscle groups, abdominal muscle groups. At the end of the study, there were significant differences on physical development and distance of throw - in of sportmen who are trained with football and strength training program.