Ankara ilinde bir kamu hastanesi acil bölümünde intihar girişim vakalarının incelenmesi
A research on suicide attempts in the emergency deparment of a public hospital in Ankara province
  1. Tez No: 204223
  2. Yazar: ZEHRA KUBALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, İlk ve Acil Yardım, Public Health, Accidents, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı intihar ile ilişkili risk faktörlerini ve bu faktörler arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Sağlık Bakanlığı Ankara Yıldırım Beyazıt Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi' nde 05.01.2006-16.06.2006 tarihleri arasında intihar girişimi nedeniyle yatan hastalarda, yüz yüze görüşme metodu kullanılarak yapılan tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırma süresi içerisinde 95 İntihar girişimi vakası ile görüşüldü. Bunların, % 85,3' ü 35 yaşından gençti ve intihar girişimi erkeklere kıyasla kadınlarda 5,3 kat fazlaydı. % 51,6' sı bekardı, eşsiz yaşama oranı ise % 63,3' dü. % 15,8' i kendini fakir olarak değerlendirmekteydi. Vakaların % 18,9' u daha önce intihar girişiminde bulunmuştu. % 6,4' ünde 18 yaş altı ebeveyn ölümü, % 13,7 son bir yılda ailede ölüm öyküsü vardı. %15,8' inde 18 yaş altında anne-baba ayrılığı mevcuttu. % 38,9 medeni durum değişikliği veya sevgili kaybı mevcuttu. % 38,9 son bir yılda ekonomik durumunda kötüleşme öyküsü vardı. % 98,9'u dini inanışlarını İslam olarak nitelendirdiler. İncelenenlerin birinci derece akrabalarında % 8,4 intihar girişimi öyküsü, % 20 mental hastalık öyküsü mevcuttu. % 4,2' si her gün alkol kullanmaktaydı, % 1,1' inde ise uyuşturucu madde bağımlılığı mevcuttu. % 44,2' si sigara içiyordu. % 4,4 çocukluk cinsel istismarı mevcuttu. Erişkinlik cinsel istismarı ( % 3,2 eş, arkadaş, sevgili, % 7,4 tanımadıkları kimsenin istismarı), fiziksel şiddet ( % 24,2 ), duygusal istismar ( % 47,4 ), duygusal ihmal ( % 47,7' sinde hem aile içi hem de aile dışı), fiziksel travma tanıklığı ( % 26,3 yakın çevresine ait, %30,5 tanımadığı birine karşı), cinsel travma tanıklığı ( % 4,2 yakın çevresine % 9,6 tanımadıkları kimseye karşı) görülmekteydi. Biyolojik, psikolojik ve kültürel faktörler kişide intihar riski üzerine belirgin etkide bulunurlar. İntihar girişimleri, ciddi akıl hastalığı, alkol ve ilaç bağımlılığı, çocukluk istismarı, sevilen birinin kaybı, işsizlik, ekonomik güvence kaybı ve diğer kültürel ve sosyal etkiler altında oluşabilmektedir. Diğer taraftan zorluklarla başa çıkma gücü ve eğitim yetenekleri intihar riskini azaltabilir. Yakın ilişkileri içeren sosyal destek koruyucu bir faktördür. Diğer taraftan zorluklarla başa çıkma gücü ve eğitim yetenekleri intihar riskini azaltabilir. Yakın ilişkileri içeren sosyal destek koruyucu bir faktör olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the risk factors associated with suicide and relationship within these factors. It has been performed a descriptive research on 95 suicide attempts with face to face interview method in the emergency department of Ministry of Health Ankara Yıldırım Beyazıt Dışkapı Research and Education Hospital at 05.01.2006-16.06.2006. It has been interviewed with 95 cases of suicide attempts during research period. 85,3% cases of suicide attempts were at age 30 or under. The suicide attempt risk of the women was 5,3 times higher than the men. 51,6% of cases were single, 63,3% were living without a partner. The 15,8% of the cases evaluated themselves as ?poor?.18,9% cases had committed at least one previous suicide attempt. There have been death of one of parents on 6,4% cases under 18 years old. There was a history of death in the family of 13,7% cases last one year. The parents of 15,8% cases had been separated from one another under 18 years old. Marital status of 38,9 % cases had changed or they were left by their intimate partners. Socioeconomic condition of 38,9% cases had been decreased within last one year. Religious belief of 98,9% cases had been Islam by their opinion. There was 8,4 % history of suicide attempts , 20 % family history of mental illness within first degree relatives of cases. 4,2 % cases had drunk alcohol every day. Other substance dependence had been present within 1,1 % cases. 44,2 % cases had used cigarettes. 4,4% cases had experienced childhood sexual abuse by adults. There were adult sexual abuse (3,2 % by partners, friends or intimate partner, 7,4 % by strangers), physical violence ( 24,2 %), emotional abuse (47,4%), psychological neglect (47,7% both within family and outdoor environment), witness to physical trauma ( % 26,3 against to relatives, % 30,5 against to strangers), witness to sexual abuse ( % 4,2 against to relatives, % 9,6 against to strangers ). Biological, psychological, and cultural factors all have a significant impact on the risk of suicide in any individual. Risk factors associated with suicide include serious mental illness, alcohol and drug abuse, childhood abuse, loss of a loved one, joblessness and loss of economic security, and other cultural and societal influences. Resiliency and coping skills, on the other hand, can reduce the risk of suicide. Social support, including close relationships, is a protective factor.