Ön diz ağrılı sporcularda uygulanan ek antrenman programının fiziksel uygunluk ve ağrı üzerine etkisi
Effects of supplimentary training programs on pain and physical fitness level of sportsman having anterior knee pain problems
- Tez No: 204245
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalı?mamızın amacı, ön diz ağrısı ?ikayeti olan sporcularda antrenman programına ek olarak verilen özel egzersiz programının (Kuadriseps kas kuvvetlendirilmesi, alt ekstremite esneklik ve koordinasyonu) fiziksel uygunluk ve ağrı üzerine etkinliğinin belirlenmesidir. Çalı?mamızda, Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü Erkek Genç Takımından ön diz ağrısı ?ikayeti olan 15 olgu ara?tırma grubunu, sağlıklı 15 olgu ise kontrol grubunu olu?turmaktadır. Gruplara, antropometrik ölçümler, kas kuvvet testleri ve kısalık testleri uygulanmı?tır. Grupların ağrı ?iddetleri görsel analog skalası ile fiziksel aktivite düzeyleri Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası ile değerlendirilmi?tir, Q açısı ölçümleri yapılmı?tır. Ara?tırma grubunun antrenman programı öncesi ve sonrası ağrı, kuadriseps kuvveti ve fonksiyonel aktivite değerleri arasında anlamlı fark bulunmu?tur. (p0,05). Gruplar arasında antrenman programı öncesi ağrı, kuadriseps kuvveti ve fonksiyonel aktivite değerleri arasında anlamlı bir fark bulunurken (p0,05). Ara?tırma grubunda antrenman öncesi, kuadriseps kuvveti ve fonksiyonel aktivite değerleri kontrol grubuna göre dü?ük, ağrı değerleri ise yüksek iken antrenman programı sonrasında kas kuvveti ve fonksiyonel aktivite değerleri yüksek, ağrı değerleri dü?ük bulunmu?tur. Sonuç olarak, ön diz ağrısı ?ikayeti olan sporcularda uygulanan antrenman programının fiziksel uygunluk ve ağrı üzerine olumlu yönde etki ettiği tespit edilmi?tir. Anahtar Kelimeler, Ön Diz Ağrısı, Fiziksel Uygunluk, Ağrı, Antrenman
Özet (Çeviri)
Our study is aimed at finding effects of a special exercise program (involving quadriceps muscle strengthening, extremity elasticity and coordination), which is provided in addition to the regular training program, on physical fitness and pain in sportsmen suffering from anterior knee pain. In our study, 15 cases with anterior knee pain complaints, from Çankaya University Sports Club Boys Team, composed the research group, while 15 health cases made up the control group. The groups were administered anthropometric measurements, muscular strength tests and shortness tests. Group?s severity of pain was assessed by visual analog scale and levels of physical activity by Lower Extremity Functional Scale; and further Q angle measurements were made. A significant difference was found between pain, quadriceps strength and functional activity values of the research group before and after the the training program (p0.05). While research group has lower quadriceps strength and functional activity values and higher pain values than the control group before the training, their muscular strength and functional activity values were found higher and pain levels lower following the training program. To conclude, training programs applied to sportsmen suffering from anterior knee pain were found to have positive effects on physical fitness and pain. Key Words, Anterior Knee Pain, Physical Fitness, Pain, Training 40