Katherine Mansfield'in kısa öykülerinde kadın ve kadın yaşamının betimlenmesi
The description and life of a woman in Katherine Mansfield's short stories
- Tez No: 204251
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAŞAK UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETTEZ ÇALIŞMASIKATHERINE MANSFIELD'İN KISA ÖYKÜLERİNDEKADIN VE KADIN YAŞAMININ BETİMLENMESİMustafa ÇAKIRTez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. M. Başak UYSAL2007 - Sayfa: IV + 71Juri: Yrd. Doç. Dr. M. Başak UYSALDoç. Dr. Mehmet TAKKAÇYrd. Doç. Dr. M. Fikret ARARGÜÇBu araştırmada Katherine Mansfield'in kısa öykülerinde kadın teması ve kadınyaşamının betimlenmesi ele alınmıştır.Bu çalışma ile günümüze kadar birçok dilde ve çok sayıda kısa öyküsü yayımlanan;cinsiyeti, kişiliği, yaşantısı, çevresi, ilişkileri ve de eserleri ile bir çok incelemelere konu olan;bunun yanında da modernist ve de feminist bir İngiliz kısa öykü yazarı olarak tanıdığımızKatherine Mansfield'in eserlerinde kadınların içinde bulundukları kimlik mücadelelerini vekendilerini ifade etme çabalarını ele alırken bunların eserlerde işlenişi ortaya konulmaktadır.Bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Mansfield ve kısaöykücülük hakkında kısa bilgiler verilerek tez çalışmasının sunumu yapılmıştır. İkincibölümde hayatı ve John Middleton Murry'nin sanatına etkisi ile genel olarak KatherineMansfield; Üçüncü bölümde kısa öykü yazarı Katherine Mansfield kısa öykü tekniği ve birkadın kısa öykü yazarı olması açılarından ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise feminizmingenel tarifi verildikten sonra Katherine Mansfield'in feminizm akımındaki yeri ortayakonularak Katherine Mansfield'in eserlerinde kadın ve kadın yaşamı kısa öykülerindenörnekler sunularak değerlendirilmiştir. En son olarak da sonuç üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. A. THESISTHE DESCRIPTION AND LIFE OF A WOMANIN KATHERINE MANSFIELD?S SHORT STORIESMustafa ÇAKIRSupervisor: Asist. Prof. Dr. M. Başak UYSAL2007-Page: IV + 71Jury: Assist. Prof. Dr. M. Başak UYSALAssoc. Prof. Dr. Mehmet TAKKAÇAssist. Prof. Dr. M. Fikret ARARGÜÇIn this study, the description and life of a woman in Katherine Mansfield?s shortstories, is handled.With regards to this study, one of the modernist and also the feminist English shortstory authors, Katherine Mansfield, whose many works are published in many languages andalso whose sexuality, personality, life, environment, relations and works are chosen as asubject by many critics, is discussed in terms of the situation in which women are in strugglefor identity and for expressing themselves in the works of Katherine Mansfield.This study includes four chapters. In the introduction chapter, there is a presentationof the study by giving information about Katherine Mansfield and the short story. The secondchapter includes a general overview about Katherine Mansfield, her life and the affect of JohnMiddleton Murry on her art. The third chapter presents a short story writer KatherineMansfield with her technique and female writing. The fourth chapter evaluates KatherineMansfield?s woman characters and woman lives, after defining feminism and discussing herplace in feminism, with the examples from her short stories. And the final chapter concludesthe topic.