Hisse senedi üzerine opsiyon sözleşmeleri ve Türkiye uygulaması
Stock options and implementation on Turkish derivatives market
  1. Tez No: 204250
  2. Yazar: İLKER OSMAN AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın, 2005 yılında fiili olarak hayata geçmesi ileTürk finans sektörü, yeni yatırım ve risk yönetimi araçlarına kavuşmuştur. ABD veAvrupa ülkelerinde uzun bir süredir başarıyla uygulanan hisse senedi üzerine opsiyonsözleşmelerinin Türkiye'de devreye alınmasıyla birlikte, hisse senedi yatırımcıları,korunma amaçlı işlem yapabilecekleri gibi, hisse senedine sahip olmasalar bile, hissesenedindeki düşüş veya yükseliş beklentisine göre, sözleşme alarak veya satarak kar eldeedebilecektir.Bu çalışma ile, opsiyon sözleşmelerinin işleyişi, fiyatlandırılması,muhasebeleştirilmesi ve vergilendirilmesi gibi konular üzerinde durulmuş, ayrıca hissesenedi üzerine opsiyon sözleşmelerinin VOB'ta işlem gördüğü varsayılarak, özelliklekriz dönemlerinde ve sonrasında, alıcı ve satıcıların, opsiyon işlemlerinden nasıletkilendiği üzerine uygulamalar yapılarak çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the Turkish Derivatives Exchange Market (TDE) started to function in 2005the Turkish finance sector has attained new investment and risk management tools. Asthe stock exchange option contracts, which has been satisfactorily traded in the UnitedStates and Europe for a considerable period, are implemented in Turkey as well, thestock Exchange investors are now able to make forward transactions for hedgingpurposes, and even though they do not posses stocks, they may buy or sell stockexchange options contract according to up or down market expectations in stockexchange thereby incur profit.This study examines functioning, pricing, accounting and taxation issuesinvolving the option contracts; furthermore, by assuming that the stock exchange optioncontracts are traded at TDE, we have tested how the purchasers and sellers are affectedespecially during the times of crises and afterwards from option transactions, andreached to various results.