Optimum portföy seçimi ve İMKB-30 endeksi üzerine bir uygulama
Optimal portfolio selection and a practice at ISE-30 index
  1. Tez No: 204255
  2. Yazar: ALİ EMRE ÇETİNDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tüm karmaşık problemlerde olduğu gibi portföy yönetiminde de kararlarınverilmesi zordur ve uzun bir süreç gerektirir. Bunun nedeni, yatırımcınınkriterlerine uygun portföylerin oluşturulmasında çok fazla sayıda ve karmaşıkyapıda verileri kullanarak, istenilen özelliklere sahip portföylerin seçimininzorluğudur. Bu çalışmada, İMKB 30 endeksinde yer alan hisse senetlerine yönelikbir portföy oluşturma amacı gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada, IMKB 30 Endeksinde bulunan şirketlerin hesaplanan getiridegerleri kullanılarak beklenen getiri ve risk matrisi oluşturulmuş MarkowitzPortföy Kuramı, Sharpe Endeks Modeli ve Finansal Varlık Fiyatlandırma Modelikullanılarak portföy seçim modelinin uygulamaları yapılmıştır. Bu yaklaşıma göreportföy modeli doğrusal programlama problemi olarak oluşturulmuş ve optimalçözüm elde edilmiştir. Bu yaklaşım, riskin ölçüsü olan varyansı minimum yapmakyerine minimum getirileri dikkate almaktadır. Burada tanımlanan portföy, belirlibir getiri düzeyinde maksimum kaybı minimum yapacak şekilde seçilmektedir.
Özet (Çeviri)
In portfolio management, giving a decision is a hard and long process like anyother complex problems. The hardness in giving a decision, comes from thedifficulty in selection of the portfolio that fits the decision makers criteria, meetinga great amount of complex data. Reason of this is the difficulty of selection theportfolio fitting the decision makers criteria from using the great amount ofcomplex data to satisfy investor?s goals. In this study, we illustrate a portfolioselection model including assets in ISE 30 Index.In this study, we constitute expected return and risk matrix by using returns offirms in ISE 30 index. Then we select the optimal portfolio by using MarkowitzPortfolio Theory, Sharpe Index Model and Capital Asset Pricing Model duringJune, 2005 and June, 2006. The optimal portfolio based on this principle is thesolution to a simple linear programing problem. This principle uses minimumreturn rather than variance as a measure of risk. In particular, the portfolio ischosen that minimizes the maximum loss over all past observation periods, forgiven level of return.