Türkiye'de halka arzlarda kullanılan değerleme yöntemlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the valuation methods used in the public offerings in Turkey
- Tez No: 468350
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MELİH BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Günümüzde finans sektörü ve reel sektörde pek çok amaç için kullanılan şirket değerlemesi halka arzların da temel gerekliliklerinden biridir. Şirketlerin değerlerinin doğruya yakın ölçülmesi hem sermaye piyasası yatırımcılarının hem de şirket sahiplerinin mağdur edilmemesi için büyük önem taşımaktadır. Değerlemelerde değerleme uzmanlarının kendi kanaatlerine göre kullandıkları farklı yöntemlerle şirketin gerçek değerine yakın sonuçlara ulaşılmaya çalışılmaktadır. Türkiye'de halka arzlardan sonra bazı şirketlerin yaşadığı değer düşüşlerine rağmen henüz halka arz öncesi yayınlanan fiyat tespit raporlarında yer verilen değerleme yöntemlerini sorgulayıcı ve başarılarını kıyaslayıcı bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Bu çalışmada öncelikle kavramsal çerçeve ele alınmış, şirket değerleme ve yöntemleri, halka arz ve Borsa pazarları anlatılmıştır. Ardından Borsa İstanbul'da (İMKB) Yıldız ve Ana Pazar ile GİP'te işlem gören 2010 sonrası ilk defa halka arz edilmiş imalat sanayi sektörü şirket paylarının halka arz fiyatlarının tespitinde en çok kullanılan yöntemler olan İNA ve piyasa çarpanları değerleme yöntemleri karşılaştırılmıştır. Bunun için regresyon ve fark analizlerini içeren toplu analiz, şirket, periyot ve pazar bazında analizler yoluyla belirli zaman periyotlarında söz konusu yöntemlerin bulduğu özsermaye değerlerinin piyasa değerlerine yakınlıkları incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre İNA ile piyasa çarpanları yöntemi arasında ciddi farklılıklara ulaşılmıştır. Analizler toplu olarak göz önüne alındığında piyasa çarpanları yönteminin İNA yöntemine göre piyasa değerlerine genellikle daha yakın sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Company valuation, which is used today for many purposes in financial and real sector, is one of the basic requirements of public offerings. The close measurement of companies' values is of great importance in order to protect the capital market investors and company owners from grievances. Valuations are attempting to achieve results that are close to the company's actual value using different methods that valuation specialists use according to their own opinion. Despite the decline in market value of some companies after the public offerings in Turkey, no studies have been found on this subject in the literature which question the valuation methods and compare the successes of them used in the price determination reports published before the public offerings. In this study, at first, the conceptual framework is addressed, company valuation and methods, public offering and stock market types are explained. Then, discounted cash flow (DCF) and market multipliers methods which are the most used methods to determine the public offering equity prices of the manufacturing industry sector company shares offered in Borsa Istanbul (IMKB) after 2010 for the first time are compared. For this, through collective analysis, company, period and market-based analyzes which includes regression and difference analyzes, the closeness of equity values found in the mentioned time periods to the market values have been examined . According to the findings obtained, significant differences were achieved between DCF and market multipliers methods. When the analyzes are considered in aggregate, it is seen that the market multiplier method generally gives closer results to the market value than the DCF method.