Halka ilk kez arz edilen hisse senetlerinin uzun dönem fiyat performansları ve İMKB'de 1990-2004 dönemine ilişkin ampirik bir çalışma
Long term price performance of ipo's in İMKB between 1990-2004
  1. Tez No: 204260
  2. Yazar: SERKAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETÜlkelerin sermaye piyasaları, finans dünyasındaki konumlarını belirleyen enönemli unsurlardan biridir.Yapılan araştırmada, gelişmekte olan piyasa tanımlamasıiçinde bulunan ülkemizde, sermaye piyasalarının bir kolunu oluşturan borsaiçindeki halka arz işlemleri esas alınmıştır.Çalışmanın konusunu, İstanbul MenkulKıymetler Borsası'nda, 1990-2004 döneminde şirketlerin yapmış oldukları halkaarzlar sonucunda, hisse senetlerinin fiyat performanslarının değerlenmesioluşturmaktadır.Çalışmada öncelikle, İMKB aracılığı ile yıllar itibariyle gerçekleştirilen halka arzişlemleri, bu işlemlere ait rakamsal verilerden bahsedilmiştir.İlk bölümde, halka arzkavramının genel bir açıklamasına değinilerek, gerek ilk halka arz gerekse ikincilhalka arz konuları; tanımları, özellikleri, faydaları ve halka arzı gerçekleştirmişşirketler açısından halka arzın bazı olumsuzlukları, olmak üzere açıklanmıştır.Bunun ardından, literatür araştırması bölümünde, ilk halka arzın çeşitliülkelerdeki kısa ve uzun dönemdeki uygulamaları, ve uygulamalar üzerindenulaşılan sonuçları, gelişmekte olan piyasalar ve gelişmiş piyasalar ayırımı ileverilmeye çalışılmıştır.Ayrıca, literatürde gerçekleştirilen çalışmaların bir çoğunda,araştırmaların genellikle hisse senedi fiyatlama sürecinde, düşük fiyatlamaolgusunun ve buna bağlı olarak geliştirilen hipotezlerin, gelişmiş ve gelişmekte olanpiyasalardaki etkileri üzerinde durulmuştur.Takip eden bölümde, İMKB üzerindeyapılan araştırmaya geçilmektedir.Çalışmanın konusunu, İMKB'de halka ilk kez arzedilen şirketlerin hisse senetlerinin fiyat performanslarının araştırılmasıoluşturmaktadır.Bu amaca yönelik olarak istatistik testleri yardımı ile, örnek kütleyioluşturan her bir hisse senedi için gereken seriler oluşturularak sonucaulaşılmıştır.En son aşamada ise, bu testlerin sonuçları değerlendirilmiş, elde edilenbulgular yazılı hale getirilmiştir.Bu çalışmada Ocak 1990-Aralık 2004 döneminde İstanbul Menkul KıymetlerBorsası'nda halka ilk kez arz edilen 245 şirketin fiyat performansı geniş bir zamandiliminde ve tüm hisse senetleri gözönüne alınarak incelenmiştir.Buna göre; 1990-2004 yılları arasında halka ilk kez arz edilen hisse senetlerinden üç yıl sonunda eldeedilen ortalama anormal getiri %17,49 olarak bulunmuştur.Diğer ülkelerde olduğugibi, Türkiye'de ilk günde gerçekleşen düşük fiyatlama üç yıl sonunda da tespitedilmiştir.iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCapital markets of countries are one of the most important factors thatdetermine their position in the financial world. In this thesis, public offeringtransactions in the stock market, which forms a branch of capital markets, are takenas basis for our country, which is included within the description of developingcountries. Valuation of price performances of stocks as a consequence of publicofferings of companies in Istanbul Stock Exchange in the period of 1990-2004 formsthe subject of the study.Primarily, public offering transactions performed per year by Istanbul StockExchange and numeric data regarding these transactions are mentioned in the study.In the first chapter, after a general explanation of the concept of public offering,both initial public offering and secondary market offering subjects; their definitions,characteristics, advantages and some disadvantages of public offering for thecompanies offering their shares are defined.Subsequently, in the chapter of literature research, applications of initial publicoffering in various countries in short- and long-term and the results taken out ofthese applications are tried to be presented with the discrimination of developingcountries and developed countries. Furthermore, in most of the studies in theliterature, generally in the stock pricing process of the researches, effects of thephenomenon of low pricing and hypothesis built up relevantly on developing anddeveloped markets are emphasized. The following chapter is about the researchmade on Istanbul Stock Exchange. The research of price performances of thecompanies that offered their shares for the first time in Istanbul Stock Exchangeforms the subject of the study. To support this purpose, the outcome is obtained withthe help of statistical tests by building the required series for every stock forming thesample. In the last phase, the results of these tests are evaluated and derived findingsare put into writing.In this study, price performances of 245 companies which offered their shares forthe first time between the period of January 1990-December 2004 in Istanbul StockExchange are analyzed in a wide period of time and by considering all the stocks. Inrespect of this, it is found out that the average abnormal yield gained at the end ofthree years from the stocks publicly offered for the first time between the years 1990-2004 is found as %17,49. As in other countries, the first day low pricing determinedto occur in Turkey is also stated at the end of three years.v