Türk bankacılık sektöründe kredilendirme süreci ve bir örnek
Credit granting process in the Turkish banking industry and an application
  1. Tez No: 204280
  2. Yazar: GÖRKEM SİNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERİŞAH ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET1994 , 1998 ve 2001 yıllarında üç büyük kriz ile sarsılan Türk bankacılık sektörüŞubat 2001 krizini takip eden dönemde alınan önlemler ve tek parti iktidarının siyasidesteğiyle de gelişme sürecine girmiştir.Bankalar Kanunu'nda yapılan düzenlemeler , Avrupa Birliği'ne uyum süreciçerçevesinde uygulamaya konulan yenilikler ile yabancı sermayeli banka ve gruplarınTürk bankalarını satın almak için birbirleriyle yarışmaları sektöre olan güveni arttırmış, mudiler tasarruflarını tekrar mevduata dönüştürürken , öte yandan ticari hayattafaaliyet gösteren kişi ve kuruluşların ekonomideki olumlu havanın etkisiyle ertelenenyatırım kararlarını hayata geçirmeleri nedeniyle kredi arzında büyük artışlaryaşanmıştır.Yukarıdaki gelişmelere paralel olarak , bankalar küçük ve orta boy işletmelerikredilendirmeye yönelmişlerdir. Bu yönelişle birlikte finansal sistem içerisindeki aktifbüyüklüğü % 90 seviyesine ulaşan bankalar daha fazla risk almaya başlamışlardır.Bu bağlamda ; başvuru ile başlayıp tahsis ve itfa planına göre ödemeyle sonbulan kredi ilişkisinin tüm aşamalarının ayrı ayrı ve detaylı olarak incelenmesi gereğidoğmuştur. Özellikle kredi talep eden müşteri hakkında piyasa bilgilerinin toplanmasıve mali tahlil raporunun hazırlanması aşamaları dikkatle gözden geçirilmeli ,hazırlanan rapor firmalar hakkında elde edilen tüm bilgileri içermeli ve kredi vermeyeyetkili birimlere ışık tutmalıdır.Kredi taleplerinin değerlendirilmesi bankalar açısından olduğu kadar ekonomiksistem açısından da önem taşımaktadır.Tahsis edilen kredilerin ?sorunlu? hale gelmesi ,?batık krediler? nedeniyle bankaların tasfiye sürecine girebilmesi finansal sistemaçısından çok olumsuz bir gelişmedir.Bu nedenle kredi kararı verilirken firmalardan sağlam teminatlar sağlamayaçalışmak yerine , konusuna hakim kişilerce düzenlenen bir mali tahlil raporundan dafaydalanarak firmanın krediyi geri ödeme gücünün olup olmadığı tespit edilmeyeçalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAfter the big crises in 1994, 1998 and 2001, Turkish banking sector has beenstarted to develop by the help of one party government.The trust of banking sector is getting increased by the regulations in bankinglaw, the innovations on the path to European Union and the interest of the foreignbanks. Therefore, the depositors have started to invest in financial markets againand according to that, the credits offers has gotten highly increased.In parallel with the positive atmosphere in the financial market, the bankshave begun to loan to minor and medium firms and total asset percentage reachedto %90. Therefore the banks have started to take more risks in the sector.In this context, there became a big need in detailed examining of the creditloan process and its stages. Especially on the subject of collecting the datas of theborrower and preparing the financial reports, the stages of those processes areneeded to be examined attentively, the financial reports must include every datasand show the way to the creditors.The examination of the credit demand is so important for not only banks andalso important for the all the economic system. If the credits that had been approvedbefore get problematic, the banks will probably get involved in liquidation processbecause of those credits and that will affect the financial markets so negatively.Consequently, instead of taking strong guaranties from borrowers, thecreditors should prepare detailed financial reports to examine the repaymentcapability of the borrowers by the help of their professional experts.