Türkiye'de kamu borçlanması ve İMF programları
Public borrowing in Turkey and IMF programme
- Tez No: 204279
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZETTürkiye'de kamu borçları 1980'li yıllardan beri ekonominin en önemli problemiolmuştur. Devletin sahip loud borç stoku özellikle 1990'lı yıllarda katlanarak artan birbüyüme trendi izlemiştir.Bu akademik çalışmanın birinci bölümünde kamu borçlanmasının oluşumundaetkili olan kamu harcamalarını ve bu harcamaların artış nedenlerini ; kamu açıklarısorununu ve bu sorunun devam etmesinde öne çıkan sosyal güvenlik açıklarını , kamubankalarının zararlarını zarar eden KİT'leri incelemeye çalıştık.İkinci Bölüm de devletin mevcut bu borçları nasıl yönettiğini; amaçlarını,araçlarını ve borçluluğun düşürülmesi için neler yapılması gerektiğini akademik birdille anlatmaya çalıştık.Son bölümde ise 1980 sonrası uygulanan para ve maliye politikalarını IMFprogramlarının bu politikalara etkisi çerçevesinde ele aldık. Son bölümde yer alan birdiğer kısım ise 2001 krizi sonrası uygulanan IMF programının sonuçlarını makroekonomik sonuçları ve gerçekleşmeleri de görsel bir şekilde incelemeye ve programınbaşarılı olup olmadığını sorgulamaya çalıştık
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe public debts have been important problem of economy in the Turkeysince 1980s. Debt stock of state especially 1990s follow a growing trend whichincreasingly folding .We investigated public spends and increasing reasons of spends Whileoccurring the public debt in the first part of this academicals study. We try toinvestigated public deficit problem with social security deficit , public banksharms and KİTs which are works harmfully.In the second part we try to tell How to government manage these debts ;What are aims , tools while managing the debts and what must do to decreaseof debt ratio of Turkey .Last part we take up money and finance politics after the 1980 with IMFprogramme which effected government politics. The other part of this study isgovernments programme after the 2001 economic crisis and its results andmacro economic facts . We try to visually investigated and grilled the programare successful or not.