Bir vergi yargılama hukuku tasarımı: Etkili hukuksal koruma
Tax jurisdiction law design: Effective judicial protection
  1. Tez No: 204315
  2. Yazar: NURAY AŞCI AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİR SALHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜKAMU HUKUKU ANABİLİM DALIBİR VERGİ YARGILAMA HUKUKU TASARIMI:?ETKİLİ HUKUKSAL KORUMA?ÖZETKamu yönetimi - kişi kaynaklı hukuksal ilişkilerde, çoğu zaman çatışan haklar (kamuyararı ile bireysel yarar) ortaya çıkmaktadır. Vergi idaresi ile yükümlü arasında da,vergilendirme sürecinde bazı uyuşmazlıklar doğmaktadır. Hukuk devleti, bireye oranlayetkilerle donatılmış güçlü idareye karşı; anayasal, yasal ve kurumsal pek çok güvencemekanizmasıyla kişilerin hukuksal olarak korunmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, maddihukuk ve şekli hukuku kapsayacak biçimde ikili yapı üzerine kurulan vergi yükümlüsününhukuksal koru(n)ma(sı)nın, bütüncül bir yaklaşım taşımadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunedenle çalışmanın amacı, etkili hukuksal korumayı sağlayacak bir tasarım oluşturmaktır.Hukuksal koruma eksenli bu çalışmada; 1982 idari yargı yeniliğinden öncekidönemden başlayarak yasal ve kurumsal düzenlemelerin kişilere ne ölçüde güvence sağladığıeleştirel bir yaklaşımla incelenmiştir. İlkeler düzeyinde hukuk devleti, vergi ödevi, hak aramaözgürlüğüne değindikten sonra yargı mekanizmalarının (Vergi Mahkemeleri, Danıştay,Anayasa Mahkemesi ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi) koruma boyutuna yer verilmiştir.Daha sonra yargı benzeri usul ve ilkeler incelenerek bunların yükümlüler için nasıl bir korumagerçekleştirdiği üzerinde durulmuştur. Sonuçta var olan yasal ve kurumsal mekanizmalarınvergi yükümlülerine kapsamlı bir güvence sağlayamadığı bulgusuna ulaştıktan sonra etkilihukuksal koruma için çözüm önerileri getirilmiştir.Tezi Hazırlayan: Nuray AŞCI AKINCITez Danışmanı: Prof. Dr. Samir SALHATez Kabul Tarih ve No: 12.07.2006 / 2006-13Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Nihal SABANProf. Dr. Samir SALHAProf. Dr. Billur YALTIV
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜKAMU HUKUKU ANABİLİM DALIA TAX JURISDICTION LAW DESIGN:?EFFECTİVE JUDICIAL PROTECTİON?ABSTRACTIn many times, public administrations and individual rights (public interest andindividual interest) are in conflict. Occurance of conflict between those two interest groups(taxpayer and tax administration) are possible during taxation period. Rule of law protectsweaken individual against strong administration with constitutional statutory and institutionalguarantees. In this study, in the lighten of substantial law and procedural law, how effective toprotect individual taxpayers question examined. The aim of this study is to design a effectivejudicial protection concept.In this judicial protection based study, begining with 1982 administrative jurisdictionreform, we try to answer how protect taxpayers statutory and institutional arrangements. Ruleof law principle, tax burden, right to apply, are the core elements and judicial protection isthe final aim. Especially we examined the judicial protection institutions (Tax Courts,Regional Administrative Courts, Council of State, European Court of Human Rights) Thenquasi- judicial procedures and principles are examined. Consequently, we reach the result thatstatutory and institutional mechanisms are not efficient for protection of taxpayers.Tezi Hazırlayan: Nuray AŞCI AKINCITez Danışmanı: Prof. Dr. Samir SALHATez Kabul Tarih ve No: 12.07.2006 / 2006-13Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Nihal SABANProf. Dr. Samir SALHAProf. Dr. Billur YALTIVI