Halkın kamu yönetimine güveni araştırması, Kocaeli örneği
Research of public trust in government, the Kocaeli example
  1. Tez No: 204316
  2. Yazar: MURAT KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜSİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜHALKIN KAMU YÖNETİMİNE GÜVENİ ARAŞTIRMASI, KOCAELİ ÖRNEĞİÖZETHalkın Kamu Yönetimine Güveni hakkında 1980'li yıllarda ağırlık kazananaraştırmalarda konu farklı kapsamlarda ele alınmıştır. Halk kamu yönetimine nedengüvenir yada neden güvenini kaybeder?, sorusunun cevabı her araştırmacı açısındanfarklılıklar gösterir. Güven kavramının açık bir tanımlaması, etkili faktörler belirlenerekve farklı seviyelerdeki güven ilişkilerinin nedenselliği incelenerek yapılabilir.Mikro performans hipotezi bu çalışmalarda ortak bir yöntem olarak izlenmiştir.Unsurlara güven, bütüne güveni etkiler mi? ve Ne oranda etkiler? sorularının cevabı dabu araştırmanın yöntemini oluşturmaktadır. Bu kapsamda Kamu Yönetimi Temelkurumları ve Genel Kamu Yönetimi Yapısı ile ilgili memnuniyet ve güven dereceleriniölçmek için yapılan anket çalışması ve literatürdeki araştırmalar temel veri kaynaklarınıoluşturmuştur.Araştırma içinde öncelikle güven kavramının tanımları, güven oluşumunda etkenolan faktörlerin açıklanması, güvenin boyutları ve unsurları değerlendirilmiştir. Tespitedilen güvensizlik nedenleri çerçevesinde Yeniden Güven Sağlama yada güvenseviyelerini arttırma yönünde tespitler yapılmaya çalışılmıştır. Diğer ülkelerde veTürkiye'de yapılan güven çalışmaları analiz edilmiştir.Çalışmanın değerlendirme bölümünde demografik değişkenler, memnuniyet vegüven değerlendirmeleri arasındaki korelasyon ilişkileri tespit edilmiş ve diğer çalışmaverileri ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuç kısmında bu verilerden elde edilendurumsal yargılar ve literatür arasındaki benzer sonuçlar dikkate alınarak araştırmanınbulguları ve önerilere yer verilmiştir.Tezi Hazırlayan : Murat KÖYLÜTez Danışmanı : Doç. Dr. Hamza ATEŞTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Emre BAĞCE, Yrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇU
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜSİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜREASEARCH OF PUBLIC TRUST IN GOVERNMENT,THE KOCAELİ EXAMPLEABSTRACTResearches about public trust in government are started in 80?s. In this researchesare studied on different perspectives. The answers of questions ?Why citizen trust theirgovernment or not?? are different for each researcher. When determining the effectedfactors and examining the causality in different level of trust relations, the betterdefinition of trust can be done.Micro Performance Hypothesis is mainly followed by researchers in their studies.Does the trust in pieces affect the trust in entire? and What is the proportion of effect?The answers of these questions form this research. The main sources of this research arethe Kocaeli Survey on satisfaction and trust levels in basic government agencies andentire government, and other researches done before.In this research, firstly definition of trust, effect factors on building trust,dimensions and elements of trust are evaluated. Findings of distrust issues are used forrebuild and improve the trust level. The studies of trust are analyzed.In the evaluation section of this study, comparisons and correlative relations ofdemographic variables, satisfaction and trust evaluations of other researches are studied.In the conclusion section, conditional opinions reached by this study and similar findingsreached by other researchers are gathered and some suggestions are presented.Tezi Hazırlayan : Murat KÖYLÜTez Danışmanı : Doç. Dr. Hamza ATEŞTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Emre BAĞCE, Yrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇU