Yatılı okullarda öğrenim gören öğrencilerin motivasyonları üzerine bir çalışma
A study about the motivation of the boarding students
  1. Tez No: 204322
  2. Yazar: BAHADIR AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜŞLETME ANAB L M DALIYATILI OKULLARDA ÖĞREN M GÖREN ÖĞRENC LER NMOT VASYONLARI ÜZER NE B R ARAŞTIRMAÖZETMotivasyon modern iş yaşamında son derece önemli kararlardanbirisidir. Motivasyonun kavramsal ve kuramsal temellerine geçmeden önce?insanlar neden çalışır?? sorusuna yanıt bulmamız gerekir. Elbette bu soruyadaha iyi bir gelecek, bağımsızlık, yaşamı idame ettirme gibi pek çok cevapverilebilir. Fakat bu sorunun asıl cevabını bulmak son derece güçtür. Bunedenle birçok psikolog, davranış bilimci bu soruya yanıt aramıştır.Araştırmacının yaklaşımına göre sorunun cevabı farklı olmuş, sonuçtainsanların mutlaka çalışması gerektiği ancak insanları daha verimli ve iyiçalıştırabilmek için hangi özendirici tedbirlerin alınması konusu asıl problemolarak ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla sadece iş yaşamında değil insan hayatınınher alanında etkili olan motivasyon kavramı doğmuştur.Motivasyon herkes için geçerli olan bir kavramdır. ş hayatındainsanların örgütsel amaçlar doğrultusunda çalışmaları için onların motiveedilmesi gerekir. Çünkü motive edilen birey işini severek yapar. Bu da hemkendisi hem de kurumun verimliliğini olumlu yönden etkiler.Bu tez çalışmasında bireyleri nelerin motive ettiğini ve nasıl motiveolduklarını anlamak için motivasyon teorileri üzerinde odaklanılmış, klasik veçağdaş teoriler tanımlanmış ve anlatılmıştır. Yatılı okullarda öğrenim görenöğrencilerin motivasyonlarının ölçülmesi ile motivasyon problemlerinin tespitedilmesi hedeflenmiş ve bu maksatla yüz yüze anket yöntemi kullanılarak biruygulama yapılmıştır. Bunun için bir anket hazırlanmıştır. Bu anketMotivasyon Değerlendirme Anketi adı altında öğrencilerin motivasyonlarınıölçmekte ve onları nelerin motive ettiğini belirlemektedir. Bu tez çalışması,anketin katılımcı öğrenciler üzerinde uygulanması ve sonuçların analiz edilmesiile sonlandırılmıştır.Tezi Hazırlayan : Bahadır AYTAÇTez Danışmanı : Prof. Dr. Nurullah GENÇTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Nihat ERDOĞMUŞProf. Dr. Mustafa KÖKSAL
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜŞLETME ANAB L M DALIA STUDY ABOUT THE MOTIVATION OF THE BOARDING STUDENTSABSTRACTMotivation is the one of the most important concepts of business life.Before passing to the conceptional and theoretical basics of motivation we haveto find out the answer of this question ?why do people work?? Certainly, thesequestions may be answered as a better future, freedom, to survive but to findout the real answer is quite difficult. For this reason so many psychologist andattitude specialist searched for this very answer. The answer of the questionbecame different from each other according to the approach; at the endnecessity of people?s has to be working however the subject of whichprecautions have to be taken in order to make people work better and moreproductive has appeared as the main problem. Consequently the motivationconcept is born as a matter, which effects not only the business life but alsopeople?s whole life.Motivation concept is current for each and every individual. People haveto be motivated to make them work for the organizational targets at businesslife. Because, a person who has been motivated, does his job more willingly andthis effects him and his association?s productivity positively.In this thesis it is focused to understand that what makes the individualmotivated and how the individual gets motivated so that classical and moderntheories have been explained. An inquiry named Motivation Evaluation Inquiryhas been prepared to measure the motivation of the boarding students and findout the things that motivate them and later this inquiry has been done face toface. This thesis is ended with the participation of the whole students to theinquiry and the analysis of it.Tezi Hazırlayan : Bahadır AYTAÇTez Danışmanı : Prof. Dr. Nurullah GENÇTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Nihat ERDOĞMUŞProf. Dr. Mustafa KÖKSAL