Kentlerde kadınların iş gücü ve istihdama katılım sorunları: İzmit örneği
The participation problems of women's to labor force and employment at urban areas: Model of İzmit
  1. Tez No: 204340
  2. Yazar: NİHAL ŞİRİN PINARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜSİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ ANABİLİM DALIKENTLEŞME VE ÇEVRE SORUNLARI YÜKSEK LİSANS PROGRAMIKENTLERDE KADINLARIN İŞGÜCÜ VE İSTİHDAMA KATILIM SORUNLARI:İZMİT ÖRNEĞİÖZETKentleşmeyle birlikte, tarımsal üretimden, sanayiye dayalı üretime geçilmiştir.Üretimin değişen yapısı, kente özgü sektörleri ortaya çıkarmış, istihdam yapısını dakaçınılmaz olarak etkilemiştir. Köylerde tarımda istihdam edilen kadın ve erkek işgücü, kentegöçle birlikte, kente özgü sektörler olarak tanımlanan sanayi, hizmet, ticaret, inşaat gibisektörlerde istihdam edilmeye başlamıştır. Sanayileşmeyle birlikte, kârını maksimize etmeyeçalışan fabrika sahipleri, kadınları ucuz işgücü kaynağı olarak görmüşlerdir. Fabrikalardakiasli ve görece daha fazla para kazandıran işler erkeklere verilirken, çalışacak erkek işgücününzor bulunduğu ya da yardımcı işler sınıfına giren işler, kadınlara verilmiştir. Kadınların düşükücretlerle ve ağır çalışma koşullarında çalıştırılmasına bu dönemde ve bu dönemden sonrasıkça rastlanılmıştır.Türkiye'de de sanayileşmeyle birlikte benzer gelişmeler yaşanmıştır. 1950'lerdenitibaren tarım kesiminin hızlanan mekanizasyonu, kırdan kente yoğun göç olgusu vesanayileşme süreci, diğer birçok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi, kadınların işgücünekatılım oranlarını olumsuz yönde etkilemiştir.Kocaeli İli ve Merkez ilçesi İzmit, sanayinin ve çeşitli iş kollarının en çok geliştiğikenttir. Bu durumun, kadın işgücü ve istihdamını artırıcı sonuçlar doğurması beklenmektedir;ancak sonuç Türkiye genelinden farksızdır. Kadınların işgücü ve istihdama katılım oranları,azalan bir grafik çizmektedir. İzmit Kenti'nde yapılan alan araştırması, iş arayan kadınların,aracı bulamama ve kadın olma gibi nedenlerle iş bulamadıklarını; işgücü piyasasınakatılamayan kadınların ise aile ve eşlerinin izin vermeyişi ve ev içi iş yükü gibi nedenlerle evkadını olmayı tercih ettiklerini göstermektedir.Tezi Hazırlayan : Nihal Şirin PINARCIOĞLUTez Danışmanı : YRD. DOÇ. DR. Ahmet NOHUTÇUTez Kabul Tarih ve No : 12.07.2006-2006/13Jüri Üyeleri : DOÇ. DR. HAMZA ATEŞYRD. DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇUYRD. DOÇ. DR. MUHARREM ES
Özet (Çeviri)
T.R.KOCAELİ UNIVERSITYSOCIAL SCIENECES INSTITUTIONSPOLITICAL SCIENCES AND PUBLIC ADMINISTRATION STUDYURBANIZATION AND ENVIRONMENT PROBLEMS GRADUATE PROGRAMMETHE PARTICIPATION PROBLEMS OF WOMEN?S TO LABOR FORCE ANDEMPLOYMENT AT URBAN AREAS: MODEL OF İZMİTABSTRACTWith urbanization had been passed from agricultural production into industrialproduction. Changing structure of production exposed sectors which specialized to urban andinfluenced employment. Women and men who employed in the rural area had been started toemployed industrial sector in related to the migration. Capital ownership who aimed profitmaximization had considered cheaper woman labor in result of industrialization. Thatsituation had caused to explore employment of woman labor force.Same events have lived in Turkey with industrialization. Beginning from 1950?s swiftmechanization of agriculture region intense migration from rural areas into urban areas andindustrialization process influence negative rate of woman employment, like that anotherundeveloped countries.Although the industry has been developing in Kocaeli and centre town İzmit, womanlabor force and employment rates draw a decrease graph. This study includes an area researchfocusing woman labor force and employment in İzmit. Research results has indicated thatwomen looking for a job believe that they did not find a job because of torpedo absence andalso some women do not look for a job so that their parent/husbands and housework loaddon?t give permission. So women are obliged to become housewife.Preparing : Nihal Şirin PINARCIOĞLUAdvisor : ASST. PROF. DR. Ahmet NOHUTÇUDate and No of Admit : 12.07.2006-2006/13Jury Members : ASSOCIATE PROF. DR. Hamza ATEŞASST. PROF. DR. Ahmet NOHUTÇUASST. PROF. DR. Muharrem ES