Küreselleşmenin Türkiye'de sağlık sektörü ve sağlık harcamaları üzerine etkisi
The impact of globalization on health service and health expenditures in Turkey
  1. Tez No: 204346
  2. Yazar: ONUR ÜZMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZETKüreselleşme, dünyadaki sosyal, kültürel ve ekonomik yapıyı büyük bir hızladeğişime uğratmıştır. Hızla ilerleyen teknoloji dünyayı daha küçük bir yer halinegetirmiştir. Büyük Buhrandan sonra kabul gören Keynesyen Refah Devleti anlayışı,1970'li yıllardan itibaren ortaya çıkan ?sermayenin yeni krizini? çözmede başarılıolamamış ve yerini neo-liberal politikalara bırakmıştır. Özellikle 1980'li yıllardan sonrabu politikaların asıl hedefi devletin ekonomi içindeki payının azaltılması olmuştur.Eğitim, sağlık gibi toplumun yapısını etkileyen sektörlerden devletin çekilmesi neo-liberal politikaların temel öngörüsü halini almıştır.Anayasal bir hak olan sağlık hizmetleri de bu süreçte dönüşüme uğramıştır.Kamunun arz ettiği sağlık hizmetleri piyasa koşullarına açılmış böylece metalaşmasürecide başlamıştır. Sağlık kamunun sunduğu bir hizmet olmaktan çıkarak ihtiyaçsahiplerinin gelirleri ölçüsünde satın alabildiği bir metaya dönüşmüştür. GATS veTRIPS antlaşmaları ile de bu süreç perçinlenmiştir.Bu bağlamda, devletin sağladığı ve anayasal bir hak olan sağlık hizmetleri,azalarak yerine piyasası olan bir ticari meta haline gelmiştir. Bu dönüşümün birsonucu olarak, devlet tarafından özel sektörden satın alınan sağlık hizmetlerininmiktarı devlet bütçesinin içinde düzenli olarak artmaktadır. Fakat artan giderlererağmen sağlık hizmetlerinin kalitesinde de bir düşme gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGlobalization is rapidly varied the social, economic and cultural structures inall over the world. Progressing in technology and innovation is minified the world.Keynesian Welfare State Approach couldn?t be successful to solve the new crisis ofcapital accumulation in 1970s and welfare state approach switched to the neo liberalpolicies. Especially after 1980s, the main focus of neo liberal policies has beenminimizing the state?s situation in economy. Withdrawing of state from sectors likeeducation and health that impacting the structure of society became main activity ofneo liberal policies.Health services as constitutional right also are transformed in this period.Health services that supplied by public are opened to the marketing and included tomarketing-capitalizing process. Health became turned in from a service thatsupplying by state to a meta who need to health services that could buy with moneyas possible as their income. Also this process is buttressed with GATS and TRIPSagreements.In this context, health services that supplied by state is reduced and itbecame a commercial meta that could be trade in markets instead of constitutionalright that supply by states. As a result of this transformation, health services whichbought from private sector by state are increased in the sense of expenditure andvolume in government budget, although health services are worsening.