İşletmelerde iç ve dış (bağımsız) denetim faaliyetleri ve bankalarda uygulanışı
Internal and external (independent) auditing activities at managings and of practice in banks
  1. Tez No: 204347
  2. Yazar: NEZAKET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
10ÖZETGünümüzde sürekli gelişmekte olan iş dünyası, ekonomik koşullardakiolumsuzluklar ve krizler, rekabet koşulları, teknolojik gelişmeler, tüm kuruluşlardaiyi kurumsal yönetim ve dolayısıyla denetim sistemlerinin işletilmesini kaçınılmazhale getirmiştir. Bu sistem içinde bankalar büyük öneme sahiptir çünkü bankalarınklasik anlamda sahip olduğu fonksiyonlar zamanla artmıştır ve denetimleri zorunluhale gelmiştir.Bankalar çağımızda önemli hizmetler gören kurumlardır ve giderekfonksiyonları ve bunun sonucunda bankalara yönelik denetim faaliyetleriartmaktadır. Ancak bu faaliyetlerin, çeşitli esaslara uygunluğunun tespiti bankalariçin günümüzde oldukça zor bir durumdur. Bu nedenle bankacılık sektöründedenetim faaliyetleri bankaların bünyesinde yapılanlara ek olarak belirli esaslarçerçevesinde, denetim yetkisine sahip kurumlar tarafından da yapılmaktadır.İster gelişmiş, ister gelişmekte olan bir ülke olsun, bankacılık sisteminin zayıfoluşu hem o ülkenin mali sisteminin, hem de uluslar arası piyasaların istikrarına karşıönemli bir tehdit oluşturur. Son yıllarda Türk bankacılık sektörü de uluslararasıbankacılık sektöründe varlığını devam ettirmek için birçok yasal düzenlemelerledonatılmış ve bu düzenlemeler doğrultusunda faaliyetlerini daha şeffaf sürdürmeyiamaçlamıştır. Türkiye'de meydana gelen bazı banka iflasları düzenlemeden sorumlukuruluşları önlemler almaya itmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda, Sermaye PiyasasıKurulu denetim hakkında tebliğler yayınlamış ve Bankacılık Düzenleme veDenetleme Kurumu kurulmuştur. Ancak getirilen tüm yasal düzenlemeler, bankacılıkalanındaki yapısal sorunların tekrar ortaya çıktığı dönemlerde yetersiz kaldığı içinbüyük ekonomik sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle Türk bankacılık sektörüklasik denetim anlayışından öte, şeffaflık ve riskleri en aza indirebilirlikdoğrultusunda ekonomiye en fazla katkıyı sağlama amacı edinmelidir.V
Özet (Çeviri)
11ABSTRACTAt this age, lasting developing world of work, disadvantages in economicconditions, technological developments, good associational management in allinstitutes require interior auditing system operations. In thıs system banks have a bigimportance because classical functions of banks have developed by the time and itrequires their auditing obligatory.Banks are the institutes which provide important services and both theirfunctions and finally auditing activities for banks will develop. But it is a hardsituation for banks to prove these activities suitable for various essentials. For thisreason, in banking sector, auditing activities adding to structure of banks specificessentials are also done by institutes which have auditing authority.Either in developed or in developing countries, the weakness of bankingsystem is a threat for both the contry?s economic system and stability of internationalmarkets. In latest years, Turkish banking sector aims to be dected out with manylegal orders and continue its activity transperently with the help of this orders tocontinue its existence in international banking. Several bank crisis carried out inTurkey in previous years prompted authorities to take measures. Parallel to thesedevelopments, Capital Market Board in Turkey has published articles about auditingand Banking Regulation and Supervision Agency established for performing auditactions. But all legal orders cause big economic problems because they areinsufficent when the structural problems occur again in banking sector exept classicalauditing opinion should aim to add more to economy with transperency anddecreasing risks to the minimum rates.VI