Bilgi toplumu organizasyonlarında örgüt içi çatışmaların yönetilmesinde entelektüel liderliğin rolü
The role of intellectual leadership on managing interior conflicts in the information society organization
  1. Tez No: 204348
  2. Yazar: OKTAY KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
B LG TOPLUMU ORGAN ZASYONLARINDA ÖRGÜT ÇÇATIŞMALARIN YÖNET LMES NDE ENTELEKTÜEL L DERL Ğ NROLÜOktay KOÇÖZETBilgi Toplumu ile birlikte yaşanan değişim/dönüşüm dalgalanmasından hemenher alan olduğu gibi yönetim ve organizasyon alanı da etkilenmiştir. Buparalelde yeni organizasyon modelleri ortaya çıktığı gibi Bilgi Toplumuparadigmalarını yönlendirecek yeni bir liderlik tasarımının yaratılmasıkaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmada, özellikle Bilgi Toplumu paradigmalarıçerçevesinde, Entelektüel Liderlik modeli tasarlanmış ve Entelektüel Liderlerinörgüt içi çatışmaları yönetebilme yetkinliklerine odaklanılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde Bilgi Toplumu ve Bilgi Toplumu'nda Yönetim veOrganizasyonlar incelenmiş; ikinci bölümde ise, çatışma ve çatışma yönetimineilişkin konular üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, Entelektüel Liderlikkonsepti oluşturularak bu çerçevede Entelektüel Liderlerin çatışmalarıyönetebilme yetkinlikleri irdelenmiştir. Son bölümde bu konu ile ilgili Kocaeliilinde yapılan bir uygulama sunulmuştur.Uygulamada, katılımcıların öncelikle kişisel profilleri saptanmış; ardındanyönetim ve organizasyon alanındaki temel dönüşümlere ilişkindeğerlendirmeleri araştırılmış ve nihayet çatışma ve çatışma yönetimine ilişkinalgıları değerlendirilmiştir.Buna göre; bilgi toplumu organizasyonları olarak isimlendirilebilecek yapılardafaaliyet gösteren katılımcıların çoğunluklu olarak Entelektüel Liderlikkonseptine uygun düşünce ve davranış kalıplarına sahip oldukları anlaşılmıştır.Bununla birlikte uygulama sonuçları incelendiğinde katılımcıların bu konseptçerçevesinde, örgüt içi çatışmaların yönetilmesinde etkili ve etkin olarak rolüstlenecekleri sonucuna varılmıştır.Tezi Hazırlayan : Oktay KOÇTez Danışmanı : Prof.Dr. Ali AKDEM RTez Kabul Tarih ve No: 07.03.2007-2007/07Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Erol ERENProf. Dr. Mehmet ŞAH NProf. Dr. A.Hamdi SLAMOĞLUProf. Dr. Ali AKDEM RProf. Dr. Nurullah GENÇ
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF INTELLECTUAL LEADERSHIP ON MANAGING INTERIOR CONFLICTSIN THE INFORMATION SOCIETY ORGANIZATIONOktay KOÇABSTRACTAs to be known, almost every area has been affected from wave of change/trasformation that tobe lived together information society . Management and organization area has also beenaffected from this fact. At this parallel, creating a new leadership design has been unavoidabewhich will be directed to information society paradigmas along side with new organizationmodels come into existence.In this study, especially, at the frame of information society paradigmas, an intellectualleadership model has been designed and focused the intellectual leaders? managing capacity ofinterior conflicts .In the first chapter, information society and management and organization in the informationsocieties has been examined.In the second chapter, there has been dwelt upon conflict and belonging to conflict managementissues.In the third chapter, by means of forming intellectual leadership concepts frame, intellectualleaders? conflict management capacity has been discussed.In the last chapter, there has been application presented related to this subject that made inKocaeli province.At the practice, first personal profiles has been determined with participants, then connectionwith the fundamental transformations of management and organization area?s valuation hasbeen investigated and finally related to thoughts of conflict management has been valuated.According to findings, has been understood that participants, showing activity in the structureson named information society, on convenient behaviour pattern and thoughts to intellectualleadership concept mostly.Consequently, when the result of analysis examined, there has been noticed that the participantswould be managed with interior conflicts active and effective at the frame of this concept.Tezi Hazırlayan : Oktay KOÇTez Danışmanı : Prof.Dr. Ali AKDEM RTez Kabul Tarih ve No: 07.03.2007-2007/07Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Erol ERENProf. Dr. Mehmet ŞAH NProf. Dr. A.Hamdi SLAMOĞLUProf. Dr. Ali AKDEM RProf. Dr. Nurullah GENÇ