Kooperatiften çıkma
Leaving the cooperative
  1. Tez No: 204357
  2. Yazar: SERKAN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETÇalışmanın konusunu kooperatiften çıkma oluşturmaktadır. Çalışma konusu 1163sayılı Kooperatifler Kanunu'nu kapsamında ele alınacaktır.Kooperatifleri; ortakların ekonomik menfaatlerini karşılıklı yardım, dayanışma vekefalet suretiyle sağlayıp korumak amacıyla kurulan ortaklıklar diye tanımlayan kanunitanım yanında bireylerin birlikte yapmalarında fayda olan işleri, en iyi biçim ve maliyetteyapmak için sergiledikleri dayanışma olarak tanımlayan ekonomik tanım da vardır.Kooperatifte asıl amaç yardımlaşma ve dayanışma olup kâr amacı güdülmemektedir.Kooperatiften çıkmak ortağın en doğal hakkıdır. Ortak bu hakkı, kooperatiflerinvazgeçilemez ilkesi olan açık kapı ilkesinden alır. Aynı zamanda kooperatifler amaçlarınıgerçekleştirmek için varlıklarını da korumak zorundadırlar. Bu durum karşısında kanunkoyucu, menfaatler dengesini korumak için düzenleme yapma yolunu seçmiştir. Tezde,kooperatiften çıkmak isteyen ortağın uyması gereken usul ve esaslar irdelenmeyeçalışılmıştır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kooperatifçiliğin ülkemizde vedünyada tarihi gelişimi ele alınacak, ardından kooperatif hukuku mevzuatı, kooperatifintanım, amaç ve ayırıcı özelliklerine değinilmeye çalışılacaktır. Son olarak da, açık kapıilkesi ve genel olarak ortaklığı sona erdiren yollar üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde,kooperatiften bildirim ile çıkma detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Üçüncü bölümde,kooperatiften çıkmanın sonuçları ele alınacak ve bu bağlamda ayrılma payı kavramınadeğinilecektir.Çalışmada konu başlıkları doktrin, Yargıtay kararları, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nınörnek ana sözleşmesi ve kendi görüşlerim bağlamında anlatılmaya çalışılmış,uygulamacılara faydalı olması açısından hemen hemen her konuda ilgili Yargıtaykararlarına yer verilmiştir. Tez çalışması, genel değerlendirme yapılan sonuç vedeğerlendirme kısmı ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe subject matter of this study is leaving the cooperative. This study will be dealtwith based on the Cooperatives Law No 1163.According to the legal definition the cooperatives are defined as partnerships that arefounded to protect the economical interests of the partners by means of mutual help,solidarity and sponsorship while according to the economical definition it is defined assolidarity acted to ensure that the individuals could execute the Works which are useful todo together, in a best way and on most competitive basis. The essential purpose of thecooperative is mutual aid and solidarity, and no profit is targeted.Leaving the cooperative is the most natural right of the partner. This right of thepartner is resulted from the principle of Open Door which is an indispensable principle ofthe cooperatives. Simultaneously, to achieve the targets the cooperatives have to survive.To this end, the legislator has brought up some arrangements protecting the balance ofinterests. In the thesis the procedures and principles that a partner who wants to leave thecooperative must adhere to, have been investigated.The study comprises three sections. In the first section, the historical development ofcooperative trading system in our country and over the world shall be dealt with and thenthe cooperative law regulations, the definition, purpose and distinctive properties shall beaddressed with. Finally the principle of Open Door and leaving the cooperative by meansof ways generally terminating the partnership shall be studied. In the second section,leaving the cooperative by means of notification shall be described in detail. In the thirdsection, the results of leaving the cooperative shall be addressed with and in this regard theconcept of leaving share shall be mentioned.In this study, the headings have been tried to describe as doctrine, Judgments of Courtof Appeals, Draft Articles of Association of the Ministry of Industry and Trade, and myown opinions, and considering that it would be useful for the executors, the relativejudgments of the Court of Appeals for almost all subjects have been referred to. The thesisVIIstudy has been completed with the conclusion and evaluation section where a generalevaluation is made.