Forest and the state: History of forestry and forest administration in the Ottoman Empire
Orman ve devlet: Osmanlı İmparatorluğu'nda ormancılığın ve orman idaresinin tarihi
- Tez No: 204380
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
ÖZETORMAN VE DEVLET: OSMANLI İMPARATORLUĞU'NDAORMANCILIĞIN VE ORMAN İDARESİNİN TARİHİDursun, SelçukDoktora, TarihDanışman: Selçuk Akşin SomelŞubat 2007, xvi+436 sayfaBu doktora tezinin büyük kısmı ormancılığın doğası gereği bilim seviyesineterfi ettiği ve önemli bir gelir kaynağı olarak kabul edildiği 19. yüzyıla ayrılmasınakarşın, 15. ve erken 20. yüzyılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'ndaormancılığın ve orman idaresinin tarihi üstünedir. Osmanlı İmparatorluğu'ndarasyonel ormancılığın tarihsel gelişimini tartışırken, iktisadi, idari, siyasi, hukuki veçevresel koşullar arasındaki ilişkisel örüntüleri göstermeyi amaçlamaktadır. Başkabir deyişle, bu tez rasyonel orman idaresinin ortaya çıkışını, buna eşlik eden idarive kurumsal gelişmeleri, ormanlara ilişkin kanunlaştırma süreçlerini/etkinliklerinive orman idaresinin ve işletmeciliğinin kısıtlılıklarını belgelemeye ve çözümlemeyeçalışmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nda ormancılık uygulamaları ve politikaları,endüstriyel ve teknolojik gelişmenin henüz teşekkül aşamasında olduğu tarımsal birortamda da rasyonel orman işletmeciliğinin, ya da bilimsel ormancılığın,gelişebileceğini açıkça gösterir. Bu tez, yanlış bir şekilde `merkezileşme'yle eştutulan Osmanlı modern devletinin oluşumu sürecindeki kısıtlılıkların veeksikliklerin ormancılığın gelişmesinde doğrudan bir etkisi olduğunu iddiaetmektedir. Osmanlı devletinin, ormanları daha sağlam bir biçimde egemenliğialtına almak isteğine karşın kontrol kabiliyetini tedricen kaybettiği bu süreç,çalışma boyunca Osmanlı modern devletinin oluşumu ile eşzamanlı olarakincelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFOREST AND THE STATE: HISTORY OF FORESTRY AND FORESTADMINISTRATION IN THE OTTOMAN EMPIREDursun, SelçukPh. D., HistorySupervisor: Selçuk Akşin SomelFebruary 2007, xvi+436 pagesThis dissertation is on the history of forestry and forest administration in theOttoman Empire from the fifteenth to the early twentieth century, though major partof it is devoted to the nineteenth-century, when forestry was considered a science inand of itself, and the forest came to be seen as a source of wealth, if properlymanaged and regulated. By discussing the development of rational forestry in theOttoman Empire, this dissertation aims to show relational patterns of economic,administrative, political, legal, and environmental aspects of Ottoman society. Inother words, this dissertation seeks to document and analyze the emergence ofrational forest management, the administrative and institutional developments thataccompanied it, the process of forest-related codification and the limits to forestmanagement and administration. The forestry practices and policies in the OttomanEmpire manifest that rational forest management, or scientific forestry, coulddevelop in a dominantly agrarian setting, where industrial and technologicalprogress was only in the making. This dissertation argues that the inherent limitsand weaknesses of the Ottoman modern statemaking, wrongly equated with`centralization?, had a direct impact on the development of forestry. This was aprocess through which the Ottoman state gradually lost its capacity to control itsforests while trying to have firmer grip on them.